Co dělat, když pacient již nezvládne samostatně docházet k lékaři


Pokud jste to nezažili, buďte rádi. Ti, kteří to zažívají pravidelně, vědí, o jak komplikovanou situaci se jedná. Jestliže pacient není schopen samostatné chůze, je potřeba doprovod a často také vozíček. Nemusí se však nutně jednat pouze o seniory ve vysokém věku. Na vozíčku se mohou ocitnout i relativně mladí lidé, např. v důsledku mozkové příhody, roztroušené sklerózy nebo úrazu. Všichni potřebují pravidelnou lékařskou péči, mnohdy dosti intenzivní. Samozřejmě nejjednodušší je, pokud se v rodině najde někdo, kdo pacienta odveze k lékaři autem. A právě to je problém. Jednou za čas se to zvládnout dá. Ale pokud se máte jako doprovod uvolňovat z práce každý týden, po čase zjistíte, že to přestává být únosné. Vám začnou docházet fyzické i psychické síly a zaměstnavateli trpělivost. Má lékař povinnost přijet za takovým pacientem domů? Ochota lékařů zpravidla nebývá velká. Jako důvod uvádějí časovou náročnost a údajně nízké úhrady ze strany zdravotních pojišťoven.

Praktik a návštěvní služba

Povinnost navštívit své pacienty doma je stanovená zákonem pro praktické lékaře pro dospělé a dále také pro praktické lékaře pro děti a dorost. Tento problém upravuje zákon 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a to konkrétně v § 7 odst. 3, který výslovně uvádí: „Součástí primární ambulantní péče poskytované registrujícími poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost je vždy návštěvní služba.“ Podmínkou poskytnutí zdravotní péče v domácím prostředí pacienta je ovšem skutečnost, že není zapotřebí speciálních vyšetření, které praktik na návštěvě není schopen provést, např. ultrazvuk, rentgen.

Pozor Aktualita:  Vydejte se do Východočeského divadla o Pardubické muzejní noci a užijte si spoustu prohlídek

Podání stížnosti

Pokud lékař odmítá bez závažného důvodu zajistit svému registrovanému pacientovi návštěvní službu (či jinak porušuje své povinnosti), je možné stěžovat si u poskytovatele zdravotních služeb (např. ředitel nemocnice), na krajském úřadě, České lékařské komoře či zdravotní pojišťovně.

Převoz sanitkou

Druhou možností je domluvit se s lékařem na tom, že pacientovi vystaví příkaz ke zdravotnímu transportu (tj. převozovou sanitku), jestliže zdravotní stav pacienta neumožňuje dopravu k lékaři běžným způsobem. Nicméně po vyšetření musí pacient často čekat ve vestibulu zdravotnického zařízení na ostatní pacienty k převozu. Při čekání může prochladnout nebo mít potřebu odskočit si na WC, avšak bez asistence to nezvládne. Pro nemohoucí pacienty je tento převoz často velmi stresující.

Pozor Aktualita:  Pálení čarodějnic jen v omezené míře. Tradice narazila na výstrahu meteorologů před požáry

Návštěva specialisty

Zákon zmiňuje pouze praktické lékaře, nikoli lékaře odborné, což je u nepohyblivých pacientů velký problém. Je pochopitelné, že zubař v domácím prostředí pacienta bude bez zubařského křesla jen obtížně ošetřovat, zatímco u kožního lékaře tato představa možná je. Někteří odborní lékaři návštěvu u pacienta nabízejí, avšak dle svého aktuálního sazebníku.

Dle přílohy k vyhlášce č. 134/1998 Sb. může návštěvu lékaře u pacienta vykázat zdravotní pojišťovně také specializovaný lékař, ale pouze na základě žádanky vystavené praktickým lékařem pacienta.

Návštěvní služba vs. záchranka

V urgentních případech, kdy dojde k náhlému závažnému zhoršení zdravotního stavu nebo závažnému úrazu není vhodné dožadovat se návštěvní služby praktického lékaře, ale je na místě volat zdravotnickou záchrannou službu.

Pozor Aktualita:  Lenka Hornychová a Petr Chaloupek: Pražský okruh dopravě v centru Prahy zlepšení nepřinese. Ani nemůže

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….