Vědci zobrazili a popsali, jak koráli rostou, regenerují a reagují na stres. Na studii spolupracovali odborníci z brněnského CEITEC

Vědcům se podařilo zobrazit a popsat, jak mořští koráli rostou, regenerují a reagují na stres nebo konkurenční organismy. Využili tomografickou metodu, která umožňuje snímkovat živé organismy a zkoumat formování vápenité schránky. Studie vznikla ve spolupráci vědců z Brna, Vídně a dalších zahraničních institucí. Klíčovou roli sehrála Laboratoř rentgenové mikro a nano výpočetní tomografie (CTLAB), součást institutu CEITEC Vysokého učení technického. O studii informovala mluvčí institutu Petra Králová.

Policie pátrá po sprejerech, kteří poničili několik míst v Českém ráji

Policie pátrá po sprejerech, kteří minulý týden poškodili několik míst v Českém ráji. V chráněné krajinné oblasti nastříkali barvu na pískovcové schody a zídku na dětské naučné stezce v Sedmihorkách a také na skalní bloky skalního města Hruboskalsko. Na webu policie o tom informovala její regionální mluvčí Ivana Baláková. O pomoc při pátráních po sprejerech žádá policie veřejnost.

Vratislav Filler: Cyklisté nesesedají

Z absurdit ohledně městské cyklistiky mne nikdy nepřestane fascinovat představa většiny necyklistů – dopravních odborníků, projektantů, úředníků i politiků – že dává smysl přikazovat vedení kola, kdekoliv se jim zlíbí. Pro žádné protivení se zákonu a místní úpravě tak nejsou vytvořeny tak příznivé podmínky.

Ministr Vojtěch varoval, že nová směrnice o čištění odpadních vod může zdražit léky a ohrozit výrobu v EU

Nová směrnice určující, že na čištění odpadních vod se musí finančně podílet i farmaceutické firmy, může podle českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vést ke zdražení léků a tlaku na výrobce, aby léky začali vyrábět ve třetích zemích mimo Evropskou unii. Vojtěch to uvedl před dnešním jednáním ministrů zdravotnictví v Lucemburku. V této věci proto napsal dopis kolegům z ostatních zemí unie a o možných změnách opakovaně hovořil s komisařem pro zdraví Olivérem Várhelyim.

Platforma proti hlubinnému úložišti: Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo neposuzovat plán, jak Česko naloží s radioaktivním odpadem

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že návrh „Koncepce nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem v České republice (aktualizace pro období 2025 až 2035 s výhledem po roce 2050)“ nebude dále posuzován podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Protože realizace koncepce může mít významné vlivy na životní prostředí a život lidí, hodnotí Platforma proti hlubinnému úložišti tento krok ministerstva jako účelový v rozporu s evropskou směrnicí, ale i Aarhuskou úmluvou. Zvážíme proto podání stížnosti pro porušení směrnice i úmluvy. Ministerstvo svým postupem odmítlo požadavky a výhrady 26 obcí, 12 spolků a 55 občanů, kteří se k posuzování na výzvu úřadu vyjádřili v dubnu v rámci tzv. zjišťovacího řízení SEA.

Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody

Nedávno vstoupilo v platnost evropské Nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law), vyžadující po členských státech uvést do roku 2030 nejméně 20 % plochy států pod různá ozdravná opatření. Cílem je dosažení „příznivého stavu“ stanovišť chráněných Směrnicí o stanovištích (s progresivní tendencí: 30 % do 2030, 60 % do 2040 a 90 % do 2050); zlepšení populací motýlů, zásob půdního organického uhlíku a podíl pozemků s vysokou rozmanitostí krajinných prvků v zemědělské krajině; a zvýšení zásob mrtvého dřeva, a porostů blízkých přírodnímu složení, v lesích. Návodem k dosažení má být tzv. Národní plán obnovy přírody, jehož veřejná oponentura skončila před několika týdny (načež byl plán odmítnut současným ministrem).

Z bývalého lomu Libouš vznikne jezero propojené s Nechranicemi, schválila vláda

Z bývalého lomu Libouš v Ústeckém kraji vznikne jezero, které bude následně propojené s vodním dílem Nechranice. Vznikne druhé největší vodní dílo v ČR po přehradě Orlík. Vyplývá to z návrhu optimálního využití povrchových lomů Libouš a Bílina, který předložilo ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Materiál v pondělí schválila vláda, uvedlo ministerstvo.

V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní

Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) jsou dvě až tři vlčí teritoria s odhadovaným počtem minimálně 11 vlků. V obou teritoriích byla od loňského května do konce letošního dubna potvrzena úspěšná reprodukce vlka obecného. Populace vlka obecného v Krkonoších je stabilní, sdělili ČTK zástupci Správy KRNAP. Podle nich návrat vlka obecného po více než století a půl není výsledkem umělého vypouštění, ale přirozené obnovy populace ve střední Evropě a migrace vlků. Pro lidi v Krkonoších vlk podle správců parku nepředstavuje hrozbu.

Romana Šonková: Globální výzva Světové organizaci pro zdraví zvířat: ukončete zbytečné utrpení zvířat při přepravě

Více než 130 nevládních organizací, odborníků a známých osobností – včetně Briana Coxe, Alana Cumminga, Zoë Wanamaker a Joanny Lumley – vyzývá v otevřeném dopise Světovou organizaci pro zdraví zvířat (WOAH), aby v rámci zásadní reformy pravidel pro přepravu zvířat zajistila jejich účinnější ochranu. Signatáři apelují na ukončení nesmírného a zbytečného utrpení milionů zvířat, s nimiž se při dálkové přepravě každoročně zachází jako s pouhým nákladem.