Salač se v Motegi prosadil až na stupně vítězů

Salač se po druhé příčce v Thajsku v roce 2022 a loňském stejném umístění v Le Mans prosadil potřetí v kariéře na pódium při závodě MS kategorie Moto 2. „Nedokážu ani slovy přesně vyjádřit, jak se cítím. Strategii, že dáme pneumatiky do sucha, jsem si v týmu prosadil. Nebylo to přitom vůbec lehké rozhodnutí, protože dráha vypadala dost mokrá, ale ukázalo se to jako správná volba,“ připustil.

Hned po startu začalo pršet, a tak ještě během úvodního kola byl závod přerušen. Před restartem šlo o loterii s výměnou pneumatik, někteří zvolili obutí do deště, někteří hladké gumy. První místo si z pole position udržel Brit Dixon, ale už ve čtvrtém kole vedl Japonec Ogura, jenž zariskoval s pneumatikami do sucha. Podobně volil Salač a byl v té chvíli už sedmý.

Dvaadvacetiletý Manuel González, jemuž se společně s týmem vyplatil risk s obutím do suchých podmínek, nakonec slavil premiérové vítězství v kariéře. „Nemohu být šťastnější. Všechno se povedlo, jak jsme si vysnili,“ usmíval se.

Druhý Ai Ogura navýšil náskok ve vedení v šampionátu na rovných 60 bodů a už za dva týdny v Austrálii může být korunován mistrem světa. Salač na trati, kde loni skončil pátý, nakonec uhájil o 137 tisícin sekundy pódiové umístění. Český závodník je v MS průběžně patnáctý.