Reduktariánství

V současnosti vůbec nejrozšířenějším a relativně mladým přístupem je reduktariánství (podobným termínem je flexateriánství). Vznik pojmu reduktarián se datuje teprve do roku 2014. Zastánci tohoto směru cíleně omezují živočišné produkty, ale úplně vzdát se jich nechtějí. Jejich motivace je především enviromentální, založená na myšlence, že rostlinná strava potřebuje méně zdrojů plochy polí, spotřebované vody a produkuje méně emisí skleníkových plynů. Snížením spotřeby živočišných surovin někteří reduktariáni doufají i ve zlepšení podmínek hospodářských zvířat.

Náročnost plochy

1/3 SOUŠE
se využívá pro pěstování
krmiva nebo jako pastviny

živočišná produkce zabírá 83% veškeré zemědělské půdy
ale produkuje jen 13% kalorií pro lidskou obživu

Skleníkové plyny

živočišné potraviny mají na svědomí 14,5% skleníkových plynů
to je více než všechny druhy dopravy 13% skleníkových plynů

Pozor Aktualita:  O kulíku hnědém

Voda

živočišné potraviny jsou velmi náročné na vodu

ta se využívá pro:
pěstování krmiva
pití zvířat
sanitaci chovů
zpracování masa

Vegan vs vegetarián (počty v ČR)

Kolik je vlastně veganů a vegetariánů v Česku? Podle výzkumu agentury Ipsos z roku 2019, na kterém se podílela i Česká veganská společnost, jsou v ČR zhruba tři procenta vegetariánů a vegetariánek. Počet veganů a veganek se pak pohybuje okolo jednoho procenta Čechů. Jedno procento je také pesco-vegetariánů. Reduktariánů jsou pak čtyři procenta (pro srovnání, evropský průměr je už významnějších 13 procent).

Nový výzkum

Když už jsme u čísel, kampaň Veganuary (vzniklá ze slov Vegan a January neboli veganský leden) uvadí na svém webu i odhad hlavních motivací k veganství. Na prvním místě jsou se 46% zdravotní pohnůtky, následované etickými důvody a právy především hospodářských zvířat (34%) a na třetím místě s 12% figurují enviromentální příčiny. Mnohdy však jde o kombinaci všech tří těchto důvodů.

Pozor Aktualita:  Tisk: Trump žádal ropný průmysl o miliardu na kampaň, slíbil uvolnění regulací

Lidovky.cz: Zdá se, že maso začíná být „na pranýři“. U veganů se ale nejedná jen o maso, ale o veškeré živočišné poživatiny, tedy i máslo, vejce, mléko…
Osob, které se stravují čistě vegansky, je řádově stále jen okolo jednoho až dvou procent české populace, ale roste množství těch, kteří upřednostňují rostlinnou stravu a zařazují rostlinné produkty a cíleně omezují spotřebu masa. V Česku se takto tzv. flexitariánsky stravuje už 25 procent populace.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/vegan-rozhovor-eva-hemmerova-maso-alternativy-tofu-tempeh-seitan.A240416_154617_ln-zdravi_lrj

https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/20-lidi-kupuje-rostlinne-alternativy-zivocisnych-produktu-alespon-jednou-tydne-nejcasteji-je-konzumuji-na-svacinu-nebo-k-snidani-a-to-hlavne-generace-z/2509055

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….