Jaký vliv má otcova strava na zdraví jeho dětí a vnoučat

V dnešním světě jsou potraviny všude snadno dostupné. Je však tato hojnost požehnáním, nebo prokletím?

Obraťme pozornost ke krásné farnosti Överkalix v severním Švédsku, kde se zvyky související s přejídáním tradičně předávaly z dědečků na otce a poté na jejich děti.

Vědci zkoumali data ze tří kohort téměř 300 lidí narozených na konci 19. a na začátku 20. století ve farnosti Överkalix. Snažili se zjistit, zda dostupnost potravy v raných generacích měla nějaký dopad na zdraví jejich potomků.

Jejich výsledky vás možná překvapí.

Strava otce v dospívání ovlivňuje potomky

Pokud otec zažil nedostatek jídla v období pomalého růstu – v letech těsně před vrcholem puberty, u chlapců obvykle ve věku 9 až 12 let, měly jeho děti o 58 % nižší riziko úmrtí na srdeční choroby v pozdějším věku.

Naopak, pokud měl dědeček z otcovy strany během pomalého růstu hojnost potravy, riziko úmrtí na cukrovku se u jeho vnoučat zvýšilo více než čtyřikrát.

Toto zajímavé zjištění naznačuje, že mechanismus spojený s výživou, zejména po mužské linii, hraje významnou roli při utváření rizika určitých onemocnění napříč generacemi.

V posledních desetiletích se na toto téma uskutečnil velký výzkum zaměřený na vliv stravovacích návyků otce na zdraví jeho potomků.

Vědci zjistili, že strava nastávajícího otce může významně ovlivnit duševní a fyzické zdraví jeho dětí.

Nejde jen o to, kolik toho sní, ale i o to, co jí. Podle modelů na zvířatech se zdá, že poměr a vyváženost tuků, bílkovin a sacharidů má významný vliv. Studie na toto téma u lidí jsou však zatím omezené.

Vliv otcovy stravy s vysokým obsahem tuku na dcery

Zpracované potraviny s vysokým obsahem tuku jsou snadno dostupné a je těžké jim odolat. Lidé denně zkonzumují asi o 500 kalorií více z ultrazpracovaných potravin než z těch minimálně zpracovaných, a to především kvůli vyššímu obsahu tuku a sacharidů.

Pozor Aktualita:  Starosta Božího Daru definoval výhrady ke vzniku CHKO Krušné hory

Negativní dopad diety s vysokým obsahem tuků však může být přenášen spermatem otce.

Studie zjistila, že po 12týdenní dietě s vysokým obsahem tuků měli potkaní otci novorozené dcery s přibližně o 30 % sníženou hmotou beta-buněk slinivky břišní. Beta buňky jsou klíčové, protože produkují inzulín.

Když byli potkani po dobu 12 týdnů krmeni dietou s vysokým obsahem tuků, vědci zjistili, že slinivka jejich potomků obsahuje méně buněk produkujících inzulín ve srovnání s potomky potkanů krmených dietou s normálním obsahem tuků. (The Epoch Times)

U dceřiných myší se v dospělosti zvýšila pravděpodobnost vzniku glukózové intolerance, což je preklinický stav cukrovky, s poklesem hladiny inzulinu v krvi.

V nedávné studii časopisu Nature vědci krmili myší samce po dobu dvou týdnů tučnou stravou, odebrali jim sperma a vytvořili embrya pomocí oplodnění in vitro.

Zjistili, že tučná strava myších otců neměla vliv na tělesnou hmotnost jejich potomků, ale u přibližně 30 % samčích potomků způsobila intoleranci glukózy.

Ukázalo se, že strava otce mění specifický typ genetického materiálu v mitochondriích spermií. Tyto změněné molekuly, známé jako přenosové RNA, fungují jako poslové a mění fungování genů dítěte, aniž by se změnila sekvence DNA.

Studie na zvířatech navíc zjistily, že strava otce s vysokým obsahem tuků může prostřednictvím spermií ovlivnit další aspekty zdraví potomků, včetně zhoršených kognitivních funkcísnížené plodnosti.

Škodlivé účinky nízkoproteinových diet

Hladina bílkovin ve stravě otce může také ovlivnit genovou expresi ve spermatu.

Samci myší na dietě s nízkým obsahem bílkovin produkovali potomky s větším množstvím tělesného tuku, metabolickými problémy a změněnými střevními bakteriemi.

Tito potomci také vykazovali zvýšenou genovou aktivitu související s produkcí tuku a cholesterolu v jejich játrech.

Studie Keisuke Yoshida a Shunsuke Ishii z roku 2020 identifikovala esenciální protein ATF7, který hraje v tomto procesu klíčovou roli.

Pozor Aktualita:  Výborný vyzval, aby se udělalo vše pro zahájení stavby přehrady v Nových Heřminovech

Kromě metabolických poruch může otcova dieta s nízkým obsahem bílkovin zvýšit u jeho potomků riziko cévních a srdečních problémů a také rakoviny.

Vědci zjistili, že otcové, kteří konzumovali stravu s nízkým obsahem bílkovin a vysokým obsahem sacharidů, měli syny s úzkostnými rysy a dcery se zvýšeným tělesným tukem.

Účinky přesahují více generací

Nejpřekvapivějším zjištěním bylo, že genetické změny ve spermiích související se stravou se během produkce spermií přenášejí na více než jednu generaci, což vede k trvalým účinkům.

Údaje ze studie ukázaly, že u potkanů krmených dietou s vysokým obsahem tuků se nejen projevila intolerance glukózy, ale tato vlastnost se přenesla i na jejich potomky druhé generace.

Studie na myších otcích krmených nízkobílkovinnou dietou ukázala, že jejich potomci měli zvýšenou tělesnou hmotnost a zvýšené hladiny angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) v séru a tkáních. ACE je klinickým markerem různých chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních problémů, cukrovky a onemocnění ledvin.

Vědci zjistili, že když byly myši krmeny dietou s nízkým obsahem bílkovin, vykazovali jejich vnuci, samci i samice, během prvních tří týdnů po narození vyšší tělesnou hmotnost než potomci myší krmených normální bílkovinnou dietou. (Epoch Times)

Tyto účinky byly pozorovány nejen u první generace myší, ale i u druhé generace v době jejich mládí.

Vědci zjistili, že když byly myši krmeny dietou s nízkým obsahem bílkovin, jejich vnuci, samci i samice, vykazovali zvýšenou expresi markerů onemocnění, jako je vyšší aktivita ACE v séru a ledvinách, ve srovnání s potomky myší krmených dietou s normálním obsahem bílkovin. (Epoch Times)

Švédská kohortová studie ukázala, že dieta dědečka a babičky rodičů má dlouhodobé účinky, přičemž u jejich vnoučat bylo pozorováno zvýšené riziko úmrtí na cukrovku.

Tělesná hmotnost otce

Na základě studie zveřejněné v časopise Nature analyzovala mezinárodní skupina vědců údaje z více než 3 000 rodin a zjistila, že tělesná hmotnost otce v době početí významně ovlivňuje tělesnou hmotnost a metabolické zdraví jeho dětí.

Pozor Aktualita:  Ochránci přírody kosili louky u Holštejna, chrání tím vzácnou orchidej

Toto zjištění přetrvává, i když se zohlední hmotnost matky.

Strava a mužská plodnost

Některé potraviny mají pozitivní vliv na aktivitu spermií. Komplexní přehled zdůraznil, že zdravá strava bohatá na následující živiny zvyšuje kvalitu spermií:

omega-3 mastné kyseliny

  • β-karoten
  • kryptoxanthin
  • vitamín D

Kvalitě spermií prospívají potraviny jako jsou například ryby, měkkýši, mořské plody, drůbež, obiloviny, zelenina a ovoce.

Dodržování středomořské stravy je spojeno se zvýšenou pohyblivostí spermií.

Naopak strava s vysokým obsahem zpracovaného masa, transmastných tuků, alkoholu, slazených nápojů a sladkostí je pro kvalitu spermií škodlivá a může přispívat ke snižující se celosvětové plodnosti.

Dědictví naší stravy

Ve světě, kde je jídlo všudypřítomné, jsme zdánlivě zvítězili nad hladem. Tato svoboda jíst bez omezení má však svou cenu.

S postupujícím vědeckým výzkumem je stále jasnější, že stravovací dráha otce nekončí s ním – přesahuje čas a prostor a zanechává trvalý dopad na blahobyt budoucích generací.

Účinky nezdravé stravy se mohou kumulovat z generace na generaci, což může přispívat k rostoucímu výskytu chronických onemocnění v dnešní době.

Rčení „Žiješ jen jednou“ naznačuje, že si dopřáváme požitky navzdory rizikům a předpokládáme, že naše činy s námi končí.

To však není zcela pravda. Naše rozhodnutí, zejména ta týkající se stravování, mohou ovlivnit naše děti a budoucí generace.

V době, kdy se rozmáhá nadměrné množství zpracovaných potravin a jídlo se může stát závislostí, může být přechod na vyváženou stravu z celých potravin náročný.

Nezapomeňte však, že nejíme jen pro sebe, ale že také zaséváme semínka zdraví pro budoucí generace.

ete

✅ Více: ZDROJ ZDE