Vysočina má další stříbrný poklad. Objevil ho v lese na Žďársku muž při hledání paroží

Nálezy mincí nejsou na Vysočině zas tak neobvyklé. Foto: Kraj Vysočina

ŽĎÁRSKO – Překvapivý objev čekal vloni v létě čtyřicetiletého muže ze Žďárska, když v lese u Dolního Čepí hledal jelení trofeje. Místo nich našel na několika místech nádoby plné starých mincí.

„Jedná se o stříbrné mince, přesněji o 699 kusů. Byly vyraženy v mincovnách po celé Evropě. V Anglii, Švýcarsku, Rize, Itálii, Nizozemsku a také v Českých zemích. Kromě stříbrných pražských grošů, kterými se platilo ještě v první polovině 17. století, jsou bezesporu nejhodnotnější nálezy stříbrných tolarů ražených od 40. let 16. století. Nalezené mince byly uloženy v keramických nádobách ze 17. století. Jedna z nich zůstala dokonce nepoškozena,“ popsal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nalezené mince váží téměř 7 kilogramů a mají hodnotu minimálně 100 tisíc korun. Nálezce za ně získá od Kraje Vysočina peněžitou odměnu. „Jen pro porovnání. Celková hodnota nalezených mincí, které jsou nyní uloženy v depozitu našeho Muzea Vysočiny Jihlava, dosahovala v časech, kdy se jimi dalo platit, ceny několika rozlehlejších nemovitostí,“ doplnil Vítězslav Schrek s tím, že dnes se můžeme jen domnívat, co majitele kdysi donutilo obrovské jmění schovat a před kým.

Pozor Aktualita:  Počet událostí hasičů v souvislosti s počasím klesl

A jak to s takovými poklady obvykle chodí?

„Odborníci určí reprezentativní vzorek, který je následně oceněn Puncovním úřadem. Momentálně tři nově objevené depoty z území Dolního Čepí procházejí procesem konzervace, které se ujalo Moravské zemské muzeum spolu s krajskou konzervátorskou dílnou Muzea Vysočiny Jihlava. V roce 2025 bude konzervace dokončena včetně základního určení a vyhodnocení numizmatiků z Moravského zemského muzea. Celý proces trvá delší dobu. Je zapojeno několik institucí a řízení je vázáno na jejich časové možnosti,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš.

Nálezy starých mincí nejsou na Vysočině ničím neobvyklým. V roce 2015 objevil jiný muž poklad zlatých a stříbrných mincí u Horních Rápotic a v roce 2016 přibyly do sbírky jihlavského muzea stříbrné mince právě z Dolního Čepí. Oba nálezy z Dolního Čepí představí veřejnosti výpravná publikace, která má vyjít v roce 2026.

Pozor Aktualita:  Druhá a také poslední společná večeře na třídě Míru proběhne už na konci srpna

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….