Před protesty zdravotníků nás „zachránily“ povodně. Kvůli nim bude s lékařskou péčí problém

Zdroj: Pexels/Thirdman

ČESKO – Loni na podzim cloumaly Českem mimo jiné také protesty zdravotníků. Ti se bouřili proti objemům přesčasů, které měli sloužit, a také neadekvátnímu odhodnocení. Ačkoliv následně došlo k dohodě s ministerstvem zdravotnictví, její podstata nebyla dle zdravotníků naplněna, a tak bylo v plánu další kolo stávek. Kvůli komplikované povodňové situaci a dalšímu ztížení dostupnosti lékařské péče ale nakonec zdravotníci od protestů a stávek prozatím upustili…

Protesty na každém kroku

To, že se plánované protesty kvůli přesčasům a nedostatečnému ohodnocení nebudou nakonec konat, oznámily Česká lékařská komora (ČLK) a odbory na konci minulého týdne. Dle původního záměru měli lékaři ke konci října podat výpovědi z přesčasů. Kvůli povodňové situaci budou ale všechny související aktivity prozatím odloženy, a to v zájmu zachování stability ve zdravotnictví. „Naše požadavky trvají, ale vzhledem k tomu, co se děje a co postihlo i zdravotnická zařízení, naši akci odsouváme,“ uvedl tak předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel. Odbory v tomto případě stále usilují o navýšení platů dle dohody z loňského prosince, ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že ji naplňuje.

Pozor Aktualita:  Omezení prodeje kratomu nebo konopí. Senát schválil novelu o návykových látkách

Krize mezi ambulantními specialisty

O protestu přitom uvažují nejen lékaři v nemocnicích, ale také ambulantní specialisté. Zda k nim dojde, se bude odvíjet od toho, jak dopadnou vyjednávání ohledně úhradové vyhlášky na příští rok. Někteří totiž nejsou s výší úhrad navržených ministerstvem na příští rok spokojeni.

Faktem přitom je, že pacientu ambulantním specialistům přibývají a ti mají prakticky zcela plné kapacity. Buď tedy vůbec nepřijímají, nebo nabízejí termíny až na příští rok. Jak ukázala data Sdružení ambulantních specialistů, např. na vyšetření na alergologii se nyní čeká v průměru 14 týdnů (a na nejdelší čekací doby se musí připravit pacienti v krajích Karlovarském a kraji Vysočina), totéž platí také pro vyšetření na gastroenterologii. Až 12 týdnů běžně lidé čekají také na vyšetření na diabetologii (přičemž největší problém s termíny mají v krajích Olomouckém, Středočeském a na Vysočině). Absolutně plné kapacity mají dětští psychiatři – ty, kteří by přijímali, v podstatě nelze sehnat, stejně jako oftalmology.

Pozor Aktualita:  Stres a špatné vztahy. České děti nechodí do školy rády

Také v případě těchto plánovaných protestů ale do hry vstoupily povodně. „Stále běží jednání, ale budeme muset změnit jejich podobu, zejména s ohledem na to, co se stalo na Moravě,“ uvedl Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů. Ti nyní otázku dostupnosti péče řeší ještě více. Celá řada ordinací v postižených oblastech byla totiž velkou vodou fatálně poničena. Podle dat ČLK jsou vyplavených ordinací desítky. Podle mluvčí VZP, Viktorie Plívové, jedná již pojišťovna se Sdružením praktických lékařů o tom, že by praktici mohli v těchto oblastech dočasně ordinovat i mimo své ordinace a příp. by mohli přijímat i pacienty, které nemají ve vlastní kartotéce.

Pozor Aktualita:  Poslední zářijový víkend vyrazte na Svatováclavské slavnosti

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….