Matematik vymyslel obří válec zakřivující časoprostor – ten by měl umožnit cestování v čase

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Pokud vědci vůbec uvažují o cestování časem, není tomu tak většinou proto, že by věřili, že jednoho dne bude uskutečnitelné, ale proto, že vytvořením nějaké teorie se mohou dozvědět mnoho o fyzikálních zákonech.

Frank Tipler má svou teorii

Existují však lidé, kteří věří, že velké posuny dopředu a dozadu v čase nakonec možné budou, obzvlášť s využitím speciálních zařízení, která lidé vyvinou v daleké budoucnosti. Vyhlídky, že může trvat další tisíciletí, než bude existující technologie schopna taková zařízení vyrobit, neodrazují myslitele, jako je kupříkladu matematik Frank Tipler z univerzity v Tulane.

Tiplerův projekt vychází z Einsteinovy obecné teorie relativity, která tvrdí, že dostatečná hmota může svou gravitací změnit nebo zakřivit časoprostor. Tipler Einsteinovy myšlenky rozvádí ještě dále v předpokladu, že pokud bude objekt o velké hmotnosti v prostoru rotovat rychlostí rovnající se polovině rychlosti světla, sroluje se časoprostor do sebe, podobně jako mléčný koktejl v mixéru.

Pozor Aktualita:  Pálená taška je pro rekonstrukci starších střech nevhodná. Doporučuje se jiné řešení

To znamená, že dva body, které předtím byly v čase daleko od sebe, se k sobě nyní značně přiblíží, prakticky se ocitnou ve stejném místě. A právě v tomto okamžiku je možné cestování časem.

Obrovský válec je řešením?

Podle Tiplera se může cestování časem uskutečnit, alespoň z matematického hlediska, pokud budoucí generace vyrobí obrovský válec, jehož délka bude přibližně desetinásobně větší než jeho průměr. Pokud by válec rotoval rychlostí 149 665 kilometrů za sekundu, tedy poloviční rychlostí světla, vytvořil by okolo svého středu oblast časově zakřiveného prostoru. Cestovatelé v čase by tím v podstatě vytvořili umělou rotující černou díru, neboť rotující válec se chová obdobně jako rotující kruhová singularita černé díry.

Pozor Aktualita:  Povodně byly předpovězeny dobře, příroda ale někdy umí být silnější, říká meteorolog Müller

Pokud bychom válec chtěli využít jako stroj času, musela by kosmická loď zamířit přesně k jeho středovému bodu a plout kolem něj – při pohybu ve směru opačném, než je jeho rotace, by cestovala do minulosti, zatímco při pohybu shodném s rotací válce by směřovala do budoucnosti.

Každé otočení by loď posunulo dozadu nebo dopředu v čase. Jakmile by cestovatelé dosáhli svého cíle, museli by se pouze rychle s lodí vzdálit z blízkosti válce. Jako u všech teoretických strojů času lze však i v tomto případě namítnout, že i zde nelze proniknout do minulosti dál, než do doby vytvoření válce.

Realita cestování je velmi vzdálená

Ačkoliv Tiplerův válec je teoreticky realizovatelný, připouští jeho autor i další vědci, že jsme ještě velmi vzdáleni od úplného vyřešení otázek souvisejících s porušováním příčinnosti, které vyvstávají v souvislosti s cestováním v čase.

Jak však ve své knize nazvané Zakřivení času poznamenal astrofyzik a spisovatel John Gribbin, pokud rozumné bytosti obecně na základě příčinnosti takové věci jako stroje času zavrhnou, prozradí nám to více o lidské mysli než o fyzikální podstatě vesmíru.

Pozor Aktualita:  Zločinci se infiltrovali mezi uprchlíky, tvrdí exministryně. Pirátka Ukrajince chválí

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….