Jednodenní chirurgie na vzestupu. Po řadě zákroků rychle domů – stát tak ušetří. A pacient?

Zdroj: Pexels/Vidal Balielo Jr.

ČESKO – Donedávna bylo běžnou praxí, že po operaci člověk v nemocnici nějaký ten den zůstával. Platilo to i pro zákroky, které optikou dnešní moderní medicíny nijak závažné nejsou. I proto se tedy ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že zavede systém tzv. jednodenní chirurgie, která je výhodná jak pro zdravotnická zařízení, tak i pro pacienty. Jelikož systém se osvědčil, chce jej ministr zdravotnictví  Vlastimil Válek (TOP 09) opětovně rozšířit.

Jednodenní chirurgie v praxi

Pobyt v nemocnici si většina lidí zrovna neužívá. Naopak každý doufá, že bude doma co nejdříve. Toto přání ale donedávna komplikovala přísná pravidla vztahující se k tomu, jak dlouhá musí být hospitalizace po tom kterém zákroku. Ovšem již loni ministr zdravotnictví prosadil úhradovou vyhlášku, v níž je mj. definována tzv. jednodenní chirurgie, resp. zákroky, po nichž lze pacienty během 24 hodin propustit do domácího léčení. V roce 2023 se jednalo konkrétně o 17 zákroků, které mohou dostat zdravotnická zařízení speciálně proplacené, pokud je zrealizují v rámci jednodenní péče. Letos pak byl počet zákroků rozšířen o dalších třicet. A nyní ministerstvo plánuje, že seznam jednodenní chirurgie ještě doplní. Nově by tedy měly být jako jednodenní zahrnuty i mnohé operace z oboru ORL. Resort již jen čeká na schválení odbornými společnostmi.

Pozor Aktualita:  Nová diagnostická metoda pomůže zdravotníkům v Baťovce dřív odhalit Alzheimerovu chorobu

Jak „funguje“ jednodenní chirurgie?

Dnes již během 24 hodin mohou jít pacienti domů např. po operaci menisku, jednodušších gynekologických zákrocích, operacích žlučníku či křečových žil a mnoha dalších. Princip je obvykle obdobný. V časných ranních hodinách proběhne příjem, pacient obdrží instrukce před zákrokem – ten pak proběhne kolem poledne. Pokud není možné pacienta propustit ještě týž den, odchází hned ráno den následující. A to je velká výhoda pro obě strany.

Výhody jednodenní chirurgie

Průměrná délka hospitalizace v Česku dle dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku činí necelých šest dní. Za poslední desetiletí došlo k poklesu o jeden den. Přitom zkrácení doby, kterou pacienti stráví v nemocnici, může ušetřit nemalé peníze. V rámci hospitalizace totiž nemocnice musí zajistit čisté postele, uklizený pokoj, jídlo 5x denně a také pravidelný úklid obvykle dvakrát denně. Ačkoliv náklady na tyto služby se nemocnici od nemocnice liší, průměrné náklady na jeden ošetřovací den obvykle přesahují 10 tisíc korun. V této částce však není zahrnuta vlastní lékařská péče. Zkrácení doby nezbytné hospitalizace zároveň snižuje také personální zátěž a nakonec se snižují i rizika pro pacienty. Zejména pak riziko infekcí, které jinak mohou naopak dobu hospitalizace prodloužit.

Pozor Aktualita:  Mateřská škola slaví otevření nového dopravního hřiště

Především finanční nároky přitom byly pro řadu poskytovatelů zdravotní péče velkým problémem. Provedení mnoha relativně snadných zákroků se totiž kvůli dříve pevně nastavené nejkratší nutné hospitalizaci poměrně prodražilo. Jednodenní chirurgie naopak může zvýšit zájem poskytovatelů o to příslušné zákroky provádět. „Nabídnutím více výkonů v rámci jednodenní péče chceme poskytovatele motivovat, aby to byl více preferovaný obor,“ potvrdil pak i Václav Pláteník (KDU-ČSL), náměstek ministra zdravotnictví. Již díky stávajícím opatřením, která zavedla jednodenní chirurgii do praxe, se počet příslušných výkonů na mnoha místech zvedl o desítky procent, což nakonec dokládají také statistiky zdravotních pojišťoven.

Pozor Aktualita:  Hradec Králové hostil jubilejní ročník ošetřovatelské konference s mezinárodní účastí

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….