Češi po remíze s Ukrajinou stoupají na první flek. Body sebrala Krejčího ruka

Fotogalerie

Vratislav (od našeho zpravodaje) – Běžel přes půl hřiště, ječel, máchal rukama jako pominutý. Třiadvacetiletý Červ se radoval, jako kdyby zrovna rozhodl mistrovství světa. Jeho premiérová trefa ale národnímu týmu přinesla užitek. Čechy nasměrovala k bodu, který je ve vyrovnané čtyřčlenné tabulce posunul na první místo.

Z něj se přímo postupuje do elitní skupiny Ligy národů a s velkou pravděpodobností prvenství poskytne i další benefit. Čechům může zajistit místenku v baráži o mistrovství světa, pokud příští rok zpackají kvalifikaci.

O konečném umístění rozhodne listopadový epilog v Albánii a doma s Gruzií. Pokud se v něm Češi budou prezentovat jako v říjnovém reprezentačním bloku, úspěch může být dosah.

„Bod je pro oba týmy spravedlivý, i když jsme byli blíž my třem bodům. Měli jsme větší xG i víc šancí. Zápas se hrál ve velké intenzitě a zejména v první půli byly chvíle, kdy se běhalo nahoru dolů,“ hodnotil reprezentační trenér Ivan Hašek.

„Češi podali výborný výkon, hodně presovali. Možná na konci zápasu polevili a nehráli tak aktivně,“ pochválil soupeře i ukrajinský trenér Serhij Rebrov. „Celá skupina je složitá a vyrovnaná.“

Symbolicky tím odstartovala česká převaha.

V 10. minutě Coufal hezky sklepl Šulcovi. Z úhlu bez přípravy prověřil Trubina a poprvé se ozvala zhruba stovka českých fandů v rohu arény: „My chceme gól!“

V 18. minutě skutečně padl. Plzeňský Červ čistě nártem z voleje trefil po rohu odražený míč, který přesně zapadl k přední tyči.

Češi i dál přehrávali soupeře. Ukrajinci byli v první půli nejistí, nedůslední, mnohdy odříznutí zůstávali v útoku hvězdný Mudryk s Dovbykem. Češi troufale kombinovali v okolí domácího vápna, ale nelétaly do něj přesné centry.

Reprezentace si zase o něco víc sedá. Osvědčuje se systém se čtyřmi obránci. Trenér Hašek po páteční výhře 2:0 s Albánii udělal jedinou změnu. Namísto odpočívající stopera Holeše nastoupil Krejčí, který se přimotal k nešťastnému momentu.

V 50. minutě se zadák Girony při souboji ve vápně s Konopljou dotkl míče rukou a španělský sudí Cuandra docela přísně nařídil penaltu. Krejčí se divil a vztekal, ale verdikt sudího posvětil i VAR. S přehledem pokutový kop proměnil kanonýr Dovbyk.

Po vyrovnání se srovnala i hra. Spád i českou souhru rozdrobila střídání. Aktivitu přebírali domácí. Obecenstvo několikrát zahučelo, když se Ukrajinci tlačili do české šestnáctky.

Češi si po půli vypracovali snad jedinou slibnější možnost. Ve skluzu zajímavě zakončoval střídající Kliment, Trubin ale pokus nejlepšího střelce české ligy dokázal vyškrábnout.

I proto se skóre už nezměnilo. Češi neprohráli třetí soutěžní utkání v řadě.

Skupinu Ligy národů zakončí za měsíc. Nejprve 16. listopadu hrají v Albánii, o tři dny později v Olomouci přivítají Gruzii.

Pořadí vypadá následovně: 1. Česko 7 bodů, 2. Gruzie 6, 3. Albánie 6, 4. Ukrajina 4.

Takový pohled po úvodní katastrofě 1:4 v Gruzii je najednou dost přívětivý. Po čtyřbodovém říjnu mají Češi skupinu slušně rozehranou a posun výš je v jejich silách.

„Nejdůležitější je, že to máme ve svých rukách. Záleží na nás a nemusíme čekat na ostatní zápasy,“ dodal Hašek.

Fotbalová Liga národů – 4. kolo skupiny B1 (hráno ve Vratislavi):
Ukrajina – Česko 1:1 (0:1)
Branky: 53. z pen. Dovbyk – 18. Červ. Rozhodčí: Cuadra – Porrasová, Prieto – Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: Kryskiv – Chorý, Červ, Kliment, Lingr. Diváci: 14.734.
Ukrajina: Trubin – Konoplja (80. Tymčyk), Zabarnyj, Talovjerov, Matvijenko – Stepanenko (64. Kaljužnij) – Huculjak (22. Zubkov), Šaparenko (64. Kryskiv), Sudakov, Mudryk – Dovbyk (80. Jaremčuk). Trenér: Rebrov.
Česko: Kovář – Coufal, Vitík, Krejčí, Bořil (70. Zmrzlý) – Souček, Červ – Černý (58. Lingr), Šulc (90.+1 Kuchta), Provod (58. Hložek) – Chorý (70. Kliment). Trenér: Hašek.
Tbilisi: Gruzie – Albánie 0:1 (0:0)
Branka: 48. Asllani.
Pozor Aktualita:  Krejčíková po vydřené výhře zaútočí na postup mezi nejlepších šestnáct, ve hře budou i deblisté