Blokací přístupu k webům jsem „poskytl součinnost silovým složkám státu“, řekl soudu bezpečnostní ředitel T-mobilu

Dnes v Praze pokračovalo soudní jednání ve věci žaloby o náhradu škody za znepřístupnění webových stránek projektu AC24 ze strany společnosti T-mobile po invazi ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny. K výpovědi a výslechu se dostavil bezpečnostní ředitel společnosti T-mobile.

Zatímco právní zástupce T-mobilu naznačoval, že si zástupci společnosti byli vědomi obsahu stránek AC24 a vyhodnocovali jejich obsah, na základě čehož učinili své rozhodnutí, bezpečnostní ředitel uvedl, že obsah stránek nikterak nezkoumal a pouze následoval „výzvu silových složek státu“ k vypnutí zobrazování webových stránek, jejichž seznam prý obdržel, ale nevzpomíná si již, jakou cestou.

„Náplní práce našeho oddělení je mimo jiné i omezování služeb DNS serverů… AC24 je jednou z webových stránek, které jsme na základě vojenského zpravodajství blokovali,“ řekl Jakub Ludvík, bezpečnostní ředitel společnosti T-mobile.

Vývěska na chodbě před soudní síní justičního areálu Na Míčánkách, Praha 10. října 2024. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

„Je důležité zmínit, že spolupracujeme se složkami státu. V době, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, jsme byli osloveni silovými složkami státu, abychom poskytli součinnost. Zastáváme demokratické hodnoty a považujeme za povinnost poskytnout součinnost silovým složkám ČR,“ pokračoval Ludvík.

Dále vypověděl, že o blokaci webů rozhodoval on sám a o blokování pouze „informoval management společnosti“.

„O blokaci jsem rozhodl já sám. Byl to standardní technický proces (blokace),“ dodal Ludvík.

Na dotaz, zda podrobovali obsah webu AC24 nějaké analýze, odpověděl: „Jako zástupce soukromé společnosti jsem ho neposuzoval, nechal jsem to na vojenském zpravodajství, nezkoumal jsem obsah stránek AC24.“

Dále vypověděl, že podle jeho mínění je „naprosto nezbytné“, aby probíhala spolupráce soukromých firem se státními složkami. „Považuji spolupráci se složkami státu za důležitou. Pokud by neprobíhala, oslabovalo by to bezpečnost,“ dodal Ludvík.

Pohled na detail architektury.

V případě, že jeden stát napadne cizí stát, a silová složka státu mě požádá o součinnost, tak součinnost poskytnu.

— Jakub Ludvík, bezpečnostní ředitel, T-mobile

Obhájkyně AC24 dále upozornila na dokument, který je veřejně znám a v němž Národní centrum kybernetických operací (NCKO) jeden den po invazi ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny označilo AC24 za jednu ze „známých a potvrzených entit podílejících se na hybridním působení ve prospěch agresivních kroků Ruské federace souvisejících s porušováním širokého portfolia základních mezinárodních norem“.

Pozor Aktualita:  Nová diagnostická metoda pomůže zdravotníkům v Baťovce dřív odhalit Alzheimerovu chorobu

Připomněla rozhodnutí soudu, že dokument není právně závazným nařízením, a že se jedná pouze o doporučující dopis. V tomto kontextu se Ludvíka dotázala, jaký právní rámec použil pro blokování přístupu k webovým stránkám.

„V případě, že jeden stát napadne cizí stát, a silová složka státu mě požádá o součinnost, tak součinnost poskytnu,“ uvedl Ludvík a zopakoval, že společnost T-mobile neanalyzovala obsah AC24 a plně se spolehla na doporučení NCKO, jenž je součástí Vojenského zpravodajství.

Zástupkyně AC24 uvedla, že se silové složky státu na T-mobile oficiálně neobrátily, neboť žádná jejich žádost nedorazila do datové schránky společnosti. Ludvík oponoval, že se na společnost složky obrátily, ale soudu sdělil: „Nevím, jakým způsobem se na nás obrátily. Je to dlouho.“

Blokace stránek byla společností T-mobile zrušena údajně 28. června 2022 a v současné době web zobrazuje v normálním režimu. „Odblokovali jsme je, ale nevzpomínám si, na základě čeho,“ řekl Ludvík a zopakoval, že blokaci uvalil v rámci „součinnosti se silovou složkou státu“. „Není to o mém osobním rozhodnutí.“

Státní složky nepostupovaly standardně, říká obžaloba

Obhájkyně AC24 prohlásila, že bezpečnostní složky mají v případě ohrožení bezpečnosti státu postupovat podle stanoveného protokolu, „což se nestalo“, a „nevydaly se cestou, která je předepsána“.

Tato problematika se před soudem řešila hlouběji během minulého jednání. Více…

Podle výpovědi bezpečnostního speciality spol. T-mobile provádí firma stovky podobných blokací různých webových stránek jako předběžná opatření na příkaz soudu. Z dřívějších jednání vyplynulo, že v případě blokace webu AC24 telekomunikační společnost soudní příkaz neobdržela a byla pouze vyzvána dopisem od NCKO.

Pozor Aktualita:  V sanitkách ve Frýdku-Místku cinkají klíče. Záchranáři se dostanou i k zamčeným seniorům

Právní zástupkyně AC24 sdělila deníku Epoch Times, že Ústava „jasně uvádí“, jak má vláda postupovat v případě ohrožení bezpečnosti státu, a že stát měl ideálně postupovat oficiální cestou, dosáhnout blokace webů nařízením soudu namísto vyvíjení nátlaku na soukromé společnosti, aby blokace prováděly bez soudního nařízení.

Jak právní zástupce T-mobilu uvedl, existoval pro vypnutí přístupu k webu pouze „morální rámec“ a bezpečnostní ředitel uvedl „žádost silové složky státu“, které mají opodstatnit jednání soukromé společnosti, a které je podle nich v souladu s občanským zákoníkem a jejich svědomím.

Městský soud v Praze na konci února rozhodl, že vypnutí webu bylo v rozporu s evropským nařízením o síťové neutralitě a nemělo právní základ.

Žalující strana navrhla „smír za jednu korunu“. To znamená, že pokud společnost T-mobile přizná chybu, tedy že blokovala webové stránky neoprávněně, nezákonně, žalující strana se spokojí s finanční kompenzaci ve výši jedné koruny. „Společnost T-mobile se necítí jako strana, která porušila zákon,“ uvedl její právní zástupce během minulého soudního jednání v reakci na návrh obžaloby.

Další jednání soud stanovil na 17. prosince, kdy mají být soudu předloženy znalecké posudky z oboru ekonomiky, které vyčíslí výši případných finančních ztrát způsobených blokací, které obžaloba odhaduje na 95 tisíc korun a posudek z oboru informační a komunikační technologie, který navrhuje T-mobile.

Časová osa souzeného období

24. února 2022

Invaze ruských ozbrojených sil na území Ukrajiny.

25. února 2022

Vláda ČR vydala usnesení k hybridnímu působení proti zájmům České republiky v souvislosti s agresí Ruské federace proti Ukrajině. (pdf)

Národní centrum kybernetických operací (NCKO) zasílá dopis výkonnému řediteli CZ.NIC se seznamem webových stránek určených k zablokování. (pdf)

Pozor Aktualita:  VIDEO: Nasazení jihomoravských dronů pomohlo při sledování povodní

(14:50) Sdružení CZ.NIC spravující domény .cz oznámilo, že zablokovalo „vybrané dezinformační weby, které ohrožují naši národní bezpečnost“. (zdroj)

AC24 říká, že blokace proběhla

Podle toho, co bylo řečeno u soudu, měla podle AC24 blokace webu proběhnout zhruba v rozmezí 28. února až 28. června 2022.

2. března 2022

Evropská rada rozhodla o zablokování zpravodajských stránek Sputnik a Russia Today. (tisková zpráva)

12. května 2022

Premiér Petr Fiala uvádí, že vláda vydala pouze doporučení k vypnutí webů, nikoliv příkaz. (pdf)

29. února 2024

Městský soud v Praze rozhodl, že vypnutí webu bylo v rozporu s evropským nařízením o síťové neutralitě. (pdf)

„Vojenské zpravodajství“ podle advokáta společnosti T-Mobile údajně zaslalo vyjádření k soudnímu sporu T-Mobile vs. AC24. Jeho textová verze (bez podpisu) byla zveřejněna na stránkách Českého rozhlasu. (pdf)

14. dubna 2024

Ústavní soud rozhodl, že dopis zaslaný Národním centrem kybernetických operací sdružení CZ.NIC nebyl nařízením, které muselo sdružení následovat, a že se operátoři mohli sami rozhodnout, zda blokaci stránek provedou. Odpovědnost proto leží na nich. (pdf)

Následuje několik soudních jednání Obvodního soudu pro Prahu 4.

✅ Více: ZDROJ ZDE