Basketbalisté USA zahájili útok na olympijské zlato vítězně

Alvarado si v závěru prvního poločasu při kolizi se spoluhráčem pod košem poranil kotník a odbelhal s pomocí do šatny, v zápase ale pokračoval. Portorický tým, který je na olympiádě po 20 letech, vedl po 20 minutách hry o čtyři body. Ihned po přestávce ale o náskok přišel a ve zbytku utkání měl navrch soupeř.

Zápas začal trapasem, neboť pořadatelé zahráli Jižnímu Súdánu špatnou hymnu. Po chvíli přestala hudba hrát, z hlediště se ozývaly nespokojené reakce diváků a hráči se tvářili rozpačitě. Fanoušci je podpořili potleskem.

Španělky po obratu zdolaly Čínu

Španělské basketbalistky vstoupily do olympijského turnaje těsným vítězstvím nad Čínou 90:89 po prodloužení, přestože prakticky celý zápas prohrávaly. Osmi body přispěla k výhře rozehrávačka Maite Cazorlaová, která v uplynulé sezoně pomohla USK Praha k ligovému titulu a bronzu v Evropské lize.

Číňanky, na jejichž výkon dohlížel na lavičce i šéf národního svazu a bývalá hvězda NBA Jao Ming, si v první čtvrtině vypracovaly až desetibodový náskok. Úřadujícím vicemistryním Evropy se povedlo v poslední desetiminutovce tři a půl minuty před koncem vyrovnat na 67:67, ale otočit skóre nedokázaly.

Pozor Aktualita:  Neuvěřitelné foto! Řádění ve vlnách, svůdné domorodkyně, trochu jiné hry

Španělské basketbalistky se radují z vítězného vstupu do turnaje.

Li Meng 15 sekund před sirénou proměnila jen jeden ze dvou trestných hodů a upravila na 76:73. Za dalších devět sekund Leonor Rodríguezová proměnila trojku s faulem, trestný hod ale nedala, takže muselo rozhodnout prodloužení. V něm už měly navrch Španělky.

Megan Gustafsonová se podílela na výhře 29 body, Rodríguezová dala 25 bodů. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 31 body Li Jüe-žu.