Evropská komise plánuje přísnější opatření proti internetovým obchodům, která do EU dovážejí levné zboží ze třetích zemí. Zaměřuje se zejména na platformy, jako jsou Temu a Shein, které byly opakovaně obviněny z porušování bezpečnostních a kvalitativních norem.
Evropská komise plánuje opatření proti internetovým poskytovatelům levných výrobků pochybné kvality. Informoval o tom list Handelsblatt ve svém středečním vydání (5. února). Klíčovými body opatření je zpoplatnění balíčků od internetových prodejců a přísnější požadavky na ověřování. Internetoví prodejci budou v budoucnu povinni kontrolovat, zda jsou výrobky nabízené na jejich platformách legální a splňují bezpečnostní normy EU.
Tímto způsobem chce Brusel postihnout zejména služby jako Temu nebo Shein. Ty jsou pravidelně kritizovány za to, že do EU dovážejí výrobky pochybné kvality. Často se jedná o nabídky z oblasti produktového pirátství nebo o nebezpečné zboží, které nesplňuje bezpečnostní předpisy EU.
Temu působí v Německu teprve rok a půl
Platforma prý také odhaluje návykový potenciál prostřednictvím programů odměn. Z tohoto důvodu vede Komise EU vyšetřování podle zákona o digitálních službách (DSA). Podobné řízení Brusel zahájil také proti videoplatformě TikTok a obchodní platformě AliExpress. Temu působí v Německu teprve rok a půl a již patří mezi největší online prodejce.
Evropská komise nyní navrhla členským státům a Parlamentu EU, aby byl u položek elektronického obchodu, zasílaných ze třetích zemí, vybírán „manipulační poplatek“. Tento poplatek má celním orgánům kompenzovat vyšší náklady vzniklé při kontrole přímých dodávek spotřebitelům.
V dokumentu, který zatím nebyl zpřístupněn veřejnosti, se uvádí, že celní úřady jsou masivně přetíženy. Důvodem je obrovské množství zásilek, v nichž je evropským zákazníkům zasíláno levné zboží z Číny nebo jiných třetích zemí. Bezproblémové a úplné kontroly dodržování bezpečnostních a ekologických norem EU lze jen stěží zaručit.
Řízení se týká několika oblastí DSA
V rámci řízení proti společnosti Temu požádala Komise EU společnost také o poskytnutí podrobných informací. Služba, jejíž kontaktní adresa v EU se nachází v Irsku, má poskytnout informace o svých opatřeních k blokování obchodníků s nelegálními výrobky.
Chce také informace o tom, jak hodlá Temu zajistit, aby výrobky zde nabízené splňovaly normy EU a nepoškozovaly spotřebitele. Brusel rovněž zkoumá, zda jsou algoritmy služby transparentní a zda jsou doporučení založena na profilu.
Stejně jako v případě jiných online služeb chce Evropská komise od Temu vědět, do jaké míry je na platformě zaručen přístup k veřejně přístupným údajům. Pokud se prokáže porušení DSA (Zákon o digitálních službách), může Temu hrozit pokuta až do výše šesti procent jeho celosvětového ročního obratu.
Zvláštní obvinění proti společnosti Temu by se mohlo stát předmětem řízení před WTO
Komise v současné době dokonce pracuje na změně DSA. Cílem je zveřejnit pokyny k ochraně nezletilých osob ve druhém čtvrtletí roku 2025. I zde lze očekávat rozsáhlé informační povinnosti pro online služby, které budou muset prokázat dostatečně vysokou úroveň ochrany údajů a bezpečnosti nezletilých.
Zatím nelze předpovědět, do jaké míry bude plán Komise EU na vybírání zvláštních poplatků za přepravu zboží ze třetích zemí v souladu s WTO. Existuje dohoda Světové obchodní organizace o elektronickém obchodu. Cla na fyzické zboží dovážené prostřednictvím platforem, jako je Temu, podléhají obecným pravidlům WTO a specifickým celním sazbám příslušných zemí.
Pokud jsou zvláštní poplatky považovány za clo, mohly by porušovat pravidla WTO. To platí zejména v případě, že jsou uplatňovány diskriminačním způsobem nebo nepřiměřeně brání obchodu. Zvláštní poplatky zaměřené na zahraniční platformy by v tomto ohledu mohly vyvolat otázky.
–etg–
The post Zvláštní poplatky a přísné kontroly: EU zpřísňuje pravidla pro nízkonákladové platformy, jako jsou Temu a Shein appeared first on Epoch Times ČR.
✅ Více: ZDROJ ZDE