V ohromném opojení zlatem zničili lovci štěstěny impérium muže, jemuž se říkalo kalifornský císař.
Nastal konec impéria – kvůli zlatu
Se zlatem v American River si statisíce lidí spojovalo svůj sen o štěstí – pro Johna Suttera to však znamenalo katastrofu. Udělal kariéru přímo čítankovou a vybudoval v Americe vlastní malé impérium, takže se mu dokonce začalo říkat „kalifornský císař“. Vše se ale zvrtlo, když James Marshall, řemeslník pracující pro něj, objevil u vodní pily na American River zlato. Sutter správně tušil, že přes jeho pozemky se přeženou jako velká vlna zlatokopové, snažil se tedy nález ututlat. Jenomže zlato má velkou moc. Někteří ze Sutterových dělníků tak vyměnili u kupce v osadě Coloma zlaté valouny za zboží. Obchodník uvažoval podobně jako Sutter – i on viděl v duchu houfy zlatokopů a zavětřil velký zisk. A tak zlaté nugety nasypal do láhve, odjel do San Franciska a rozšířil zprávu o nálezech v American River. A zlatokopové zanedlouho opravdu vyrazili.
John Sutter vedl dobrodružný život
John Sutter se narodil v roce 1803 v Německu a v rámci rodinné tradice se stal podnikatelem v oblasti papíren ve Švýcarsku. Jeho firma však zkrachovala, navíc jej začaly stíhat úřady pro jakési podvody. Sutter si sbalil rychle kufry a utekl do Nového světa. Kalifornie byla ideální, v tehdejší době ji od moderní civilizace Spojených států dělilo asi 3 tisíce kilometrů prérií a hor. Na cestě navíc číhaly indiánské kmeny. Kalifornie tedy nebyla nic jiného než protáhlý pruh pobřeží, kde žili hlavně španělsky mluvící osadníci. Hned za pobřežním pásmem žili indiáni – a právě tam se Sutter vydal. Vyhledal si s guvernérovým povolením hezký kus země. Zpočátku obchodoval s kožešinami a zvěří a choval dobytek. Kácel lesy, aby získal volné prostory pro pastviny. V tomto se mu ohromně dařilo – jeho panství New Helvetia v roce 1845 zaujímalo rozlohu asi 60 tisíc hektarů.
Nález zlata nepřinesl lidem štěstí
Samozřejmě na tak velké farmě potřeboval zaměstnance. Jak již bylo zmíněno výše, jeden z nich, James Marshall, nalezl 24. ledna 1848 kus zlata. Zbytek známe. K American River spěchali učitelé, námořníci, vojáci a další a další lidé. Kupec z Colomy si to skutečně dobře vypočítal a jeho pokladna se plnila, protože tito lidé potřebovali různé věci. Sutter tak spokojený nebyl – přes jeho pozemky se převalila horda lidí, za níž zůstaly zničené pastviny a pobitý dobytek.
Šířily se fámy, jak jednoduché je najít zde zlato, přesto jen někteří zlatokopové skutečně zbohatli. A ti, co něco našli, svůj majetek zase prohrávali v kartách či v kostkách. K bohatství si naopak přišli obchodníci. A jelikož všichni jen hledali zlato, nikdo neobdělával pole a vzrostly ceny – a to velkou měrou.
Zlatá horečka měla teprve vypuknout
Ale úplná hysterie propukla tehdy, když americký prezident James Polk informoval v prosinci roku 1848 o kalifornských nálezech zlata v Kongresu. O území, které mělo být rájem zlatokopů, vedly Spojené státy od roku 1846 válku s Mexikem. USA dosáhly vítězství a roku 1850 byla Kalifornie začleněna do americké federace jako stát.
Také z této další vlny zlaté horečky zbohatli jen nemnozí zlatokopové. Zato velké peníze nahromadili majitelé salonů a prostitutky. Prosadili se také někteří skromní vynálezci: Němec Levi Strauss vynalezl pro zlatokopy odolné kalhoty a na těchto džínách vydělal jmění. John Stetson zhotovil klobouk se širokou krempou, chránící hlavu před horkým kalifornským sluncem – a na kovbojských kloboucích pak opět vydělal.
Zlatokopové se tak dobře neměli. Krom neúspěchů v hledání zlata se v nedostatečných hygienických podmínkách množily nemoci, jako kupříkladu cholera. Násilnosti byly také velmi časté, ostatně nebyl nikdo, kdo by v těchto končinách prosazoval zákony.
John Sutter v podstatě vyvázl životem a přišel o část svého majetku. S tím se nechtěl smířit a bojoval v soudních procesech, nárok na plné odškodnění mu byl ale zamítnut. Roku 1880 zahořklý muž zemřel ve Washingtonu.
Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….