Zevní obrat zvyšuje šance na přirozený porod. Úspěšnost je 50 procent

V Nemocnici AGEL Šternberk mohou maminky, které mají děťátko v poloze koncem pánevním, nově absolvovat zevní obrat plodu do polohy podélné hlavičkou. Poloha plodu koncem pánevním se v posledním měsíci těhotenství vyskytuje přibližně u 4 procent těhotných a často pro rodičky představuje velkou obavu z porodu.

Je hned několik důvodů, proč se miminko do přirozené polohy nepřetočí. „Ať už je to nedostatečná pohybová aktivita plodu, menší množství plodové vody, nepravidelný tvar dělohy, myom ve stěně děložní nebo vícečetné těhotenství,“ říká primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk Tomáš Látal.

Pozor Aktualita:  Nové rozvody v dílnách průmyslovky. Kraj dokončil letní investici za desítky milionů

Porodnice AGEL Šternberk připravila pro budoucí maminky, které se obávají porodu dítěte v poloze koncem pánevním, další možnost, jak zvýšit šanci na přirozený porod vaginální cestou – zevní obrat plodu ve 36. až 37. týdnu gravidity.

Úspěšnost zevního obratu plodu se uvádí nejčastěji kolem 50 %. Tento postup, při kterém se plod obrací zevními hmaty, vhodně doplňuje běžné porodnické postupy při péči o dítě v poloze koncem pánevním a může zvýšit počet maminek, které porodí přirozeně vaginální cestou. „V roce 2023 proběhlo v Nemocnici AGEL Šternberk 1031 porodů, z toho 796 bylo porodů vaginální cestou, a 10 porodů bylo dokončeno vaginálně u plodů v poloze koncem pánevním,“ dodává Látal.

Pozor Aktualita:  Začátek školního roku v Brně: děti se vrátí do lavic, hlídky na přechody

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy