Situace s malárií na ostrově Zanzibar se podle odborníka na cestovní medicínu, epidemiologa Rastislava Maďara v posledním zhruba roce a půl výrazně zhoršila. Po nákaze tam zemřelo několik Evropanů, uvedl na sociální síti X v reakci na úmrtí ženy ze Šumperska, která podle Mladé fronty Dnes (MfD) na ostrově trávila Vánoce. V posledních deseti letech se podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) počet nakažených v Česku pohybuje většinou kolem tří desítek, nejvíc bylo 42 případů v roce 2023. Za pět let jsou podle MfD evidována tři úmrtí.
„Ve stejné době byli v ČR hospitalizovaní i další pacienti s malárii ze Zanzibaru. Za poslední období umřelo po nákaze na Zanzibaru hned několik Evropanů. Situace na tomto ostrově se za poslední rok a půl skutečně dost zhoršila,“ uvedl k případu z Olomouckého kraje Maďar.
Malárie je parazitární onemocnění přenášené samičkou komára rodu Anopheles. Nemoc se vyskytuje především v tropické a subtropické Africe, dále Střední a Jižní Americe, některých částech Asie a Tichomoří. Pokud není malárie včas léčena, může postižený zemřít, další osoby nakazit nemůže, k přenosu je třeba komár.
Podle vyjádření českých cestovních kancelář patří ostrov Zanzibar, který leží u východního pobřeží Afriky, spolu s Ománem, Kapverdami, Egyptem nebo Spojenými arabskými emiráty k nejčastějším destinacím, které si Češi vybírají pro pobyty na Vánoce a oslavy Nového roku. Z pražského letiště tam létá i přímý spoj.
Lidé by podle Maďara v této lokalitě měli na malárii myslet preventivně. „Před západem slunce použít repelent, na noc zatáhnout kolem postele moskytiéru, nechat si večer vystříkat pokoj insekticidem,“ uvedl. Zvážit je podle něj třeba i léky antimalarika. „Ty moderní jsou tolerované velmi dobře, nežádoucí účinky jsou v praxi poměrně vzácné,“ dodal.
Počet případů importovaných do Česka postupně rostl spolu se stoupající oblibou cestování Čechů do exotických zemí. V 90. letech se stalo jednou, že by se léčilo více než 30 osob za rok, v posledních letech je tento počet běžný kromě let covidové epidemie. Loni jich bylo 39. Někteří cestovatelé podle odborníků na riziko malárie nemyslí. Pomohla by podle nich větší informovanost o rizicích nákazy, například ze strany cestovních kanceláří.
Pokud se pacient po návratu z dovolené necítí dobře a lékař pojme podezření na malárii, diagnóza se potvrzuje pomocí laboratorních testů, které pod mikroskopem prokážou výskyt parazitů v červených krvinkách. V odlehlých oblastech světa se používají i rychlé diagnostické testy z krve, které jsou podobné antigenním testům na covid-19.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy