ČESKO – Inflace zrychluje, ceny v Česku rostou. Z hlediska statistických údajů shromažďovaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) pak nejvíce vzrostly náklady na bydlení a také ceny potravin. Na tom, proč je konkrétně máslo tak drahé, se však zástupci jednotlivých zájmových skupin nedokáží shodnout.
Jak se zase zdražuje
Z hlediska meziměsíčního srovnání inflace v říjnu stoupla o 0,2 %, a to na 2,8 %. Do tohoto zvýšení se pak nejvíce promítly rostoucí ceny bydlení (a související náklady na vodné a stočné). Z potravin si lidé nejvíce připlatili za máslo a čokoládové výrobky. Naopak pohonné hmoty zlevnily.
„Náklady na bydlení jsou nejpalčivějším bodem ve spotřebitelském koši, souvisí to s cenami nájemného a imputovaného nájemného. Situace na realitním trhu se sice postupně vylepšuje, ale vede to k nárůstu cen,“ objasnil Jan Bureš, člen prognostického panelu České bankovní asociace. Významnou část nákladů za bydlení pak tvoří energie, přičemž je nutné dodat, že zpomalilo zlevňování zemního plynu. Dle odhadů analytiků lze ale čekat, že v nejbližších měsících se ceny energií budou spíše snižovat.
A zase to máslo
Podle Bureše pak ceny energií, společně s rostoucími náklady na pracovní síly, ovlivnily také ceny másla. „Na druhou stranu, když se díváme na ceny mléčných výrobků v širším kontextu, mléko v posledních měsících nijak výrazně nezdražuje – naopak zaostalo za našimi představami,“ dodal však také. Právě máslo přitom podražilo ze všech potravin nejvíce, a to meziročně o 40 %. Ministr zemědělství Marek Výborný tak v dané souvislosti uvedl, že má podezření, že problém je mezi velkými potravináři a řetězci – a prý bude chtít, aby kontrolní orgány věc prošetřily. Loňské šetření na podobné téma pak ukázalo, že bezdůvodné přirážky měly obchodní řetězce.
Na druhou stranu, Tomáš Prouza, který zastupuje prodejce, tvrdí, že 70 % zdražení tvoří vnější vlivy. Jenže čeští výrobci zdražují víc než západní konkurence. Dle Prouzových slov tak Potravinářská komora tvoří kampaň, aby zdražování vypadalo oprávněně. „Ceny musí pokrýt náklady. Ale obchodní řetězce mají svou obchodní přirážku, která je mnohem vyšší, než kolik si přidali potravináři,“ kontrovala ale Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory. Dle jejího vyjádření se zvedla výkupní cena mléka, ale i poptávka po tučných výrobcích. „Jedním z nejdůležitějších důvodů zdražení másla je stagnace mléčné produkce v Evropě. Nizozemsko likviduje stáda kvůli klimatické krizi apod. Vzhledem k poptávce a klesajícím stavům skotu začíná ta surovina být drahá,“ dodala.
Češi stále šetří
Jak aktuální data také ukazují, Češi i nadále šetří, a to navzdory faktu, že reálné mzdy rostou. Mzdy nominální pak rostou (za celý rok o cca 5-6 %) i více než inflace, která se v průměru za celý rok 2024 bude pohybovat kolem hranice 2,5 %. Reálné příjmy Čechů se tedy vylepší, ti ale po inflační zkušenosti z let minulých zůstávají opatrní, a tak stále spíše šetří.
Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….