Spousta pacientů s chronickým selháním ledvin jsou odkázáni na pravidelné a časové náročné cesty do nemocnice. V tom se podařilo pacientům ulehčit život Nemocnici AGEL Jeseník a Dialýze Šumperk, kteří nabízí možnost domácí hemodialýzy. Dnes využívá službu šest lidí a zájem o ni podle nemocnice stále roste díky neustálému zmenšování a zlepšování dialyzačních přístrojů.
„Domácí hemodialýza je dnes plnohodnotnou a stále populárnější alternativou „střediskové dialýzy“, a to především pro pacienty, kteří vedou aktivní život, preferují určitý stupeň svobody a chtějí mít pocit, že léčbu mají pevně ve svých rukou. S výhodou ji využívají také lidé, kteří mají do střediska delší dojezdovou vzdálenost, nebo pohybový handicap a nechtějí několikrát týdně trávit hodiny cestováním,“ říká vrchní sestra Dialýzy Šumperk, Nemocnice AGEL Prostějov Renata Ťulpová.
Domácí hemodialýza zahrnuje nejčastěji pět procedur, které trvají 2,5 hodiny týdně. Díky tomu má pacient určitou volnost v dietním režimu i načasování procedur, které si pacient přizpůsobí dle svého denního programu při dodržení týdenní dávky dialýzy.
„Základem úspěšného zvládnutí léčby domácí hemodialýzou je pak komplexní edukace pacienta, případně i jeho rodinných příslušníků,“ uvedla mluvčí skupiny AGEL Radka Miloševská s tím, že edukace zahrnuje podrobné informace o jednotlivých metodách náhrady funkce ledvin. „Dialyzační sestra s pomocí výukových a propagačních materiálů vše pacientovi ukáže a zodpoví mu všechny případné dotazy,“ navázala mluvčí.
Součástí vzdělávání bývají také společná sezení pacientů, rodinných příslušníků a ošetřujícího personálu se zástupci firmy, která dialyzační přístroje vyrábí. Během nich si mohou pacienti prohlédnout domácí dialyzační přístroj či zhlédnout instruktážní video. Osvědčila se nám i přítomnost pacienta, který si danou dialyzační metodu doma provádí a sdílí s ostatními vlastní zkušenosti z praxe. Díky tomu všemu mají naši pacienti možnost zodpovědně spolurozhodovat o vlastní léčbě,“ zdůraznila Renata Ťulpová.
Zároveň při domácí dialyzační léčbě je možné využít i asistence od vyškolené sestry z agentury domácí péče. Nabídka metod je tak k dispozici i pacientům, kteří napojení na přístroj nezvládnou ze zdravotních důvodů, v paliativní péči a pacientům, pro které je dojíždění do střediska komplikované. „Často se setkáváme s tím, že rodinní příslušníci se aktivně zapojí do léčby a asistují pacientovi při napojování a odpojování dialyzačního přístroje,“ podotkla Renata Ťulpová s tím, že nejnovější dialyzační přístroje jsou malé, moderní a intuitivní, takže je zvládne obsloužit téměř každý pacient.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy