V listopadu jsme informovali o případu četaře Michala Kurowského, který uvnitř armády vyčerpal všechny možnosti, jak se bránit proti tomu, co nazýval „šikanou“ ze strany velícího důstojníka, který jej ve spolupráci s lékařem nechal poslat z mise na Slovensku zpět do České republiky pod záminkou „podezření na poruchu duševní a poruchu chování“. Nakonec v jeho prospěch rozhodl soud. Skutečnost, že se velení v případě jeho stížnosti podvolilo rozhodnutí soudu, považuje za krok správným směrem a naději na obrodu armády.
Četař ze 74. mechanizovaného praporu v Bučovicích považoval rozhodnutí o svojí „repatriaci“ z mise na Slovensku zpět do ČR za „snahu nadřízených zbavit se ho jako nepohodlného vojáka, který upozorňoval na nedostatky a chyby činěné velením operace“, uvádí se v popisu žaloby v soudním rozhodnutí. (pdf)
Podle Kurowského v armádě nefungují nápravné mechanismy a uvnitř v systému „jeden kryje druhého“. Po opakovaných apelech, zahrnující i Ministerstvo obrany, se obrátil na soudní systém. Byť Inspektorát Armády ČR jeho stížnost v říjnu shledal jako „nedůvodnou“, Městský soud v Praze mu dal v prosinci za pravdu.
Soud uvedl, že rozhodnutí Generálního štábu je nedostatečně odůvodněné a jeho právní názor „jako celek neobstojí“ vůči námitkám vzneseným četařem Kurowskim.
Velení se podvoluje rozhodnutí soudu
Kurowski sdělil deníku Epoch Times, že 20. prosince obdržel od náčelníka Generálního štábu AČR písemné vyrozumění, v němž shrnuje výsledek soudu a ruší personální rozkaz, čili rozhodnutí o jeho repatriaci z mise. Podle Kurovského to znamená, že „uznávají, že jednali nezákonně“.
„Na základě v rozsudku uvedených skutečností je zřejmé, že služební orgán prvního stupně nezjistil skutečný stav věci v souladu s požadavky správního řádu a vydal tak nezákonný personální rozkaz, který odvolací správní orgán zrušuje,“ uvádí náčelník GŠ generálporučík Karel Řehka (pdf). „Služební orgán namísto zrušeného personálního rozkazu vydá, po provedeném dokazování, personální rozkaz nový, který bude reflektovat závěry soudu.“
Pozitivní výsledek a rychlost jeho průběhu přičítá četař skutečnosti, že jeho případ zveřejnil projekt Svědomí národa a deník Epoch Times.
„Bez vás by se to asi tak rychle nepohnulo či by to vyšumělo,“ sdělil Kurowski pro Epoch Times. „Jsme na správné cestě.“
V mezičase
Po vydání článku o případu četaře Kurowského 21. listopadu na webu Epoch Times odpověděl na naše dotazy tiskový mluvčí Ministerstva obrany. Uvedl, že „záležitostí pana četaře Kurowského se zabývá hlavní inspektor ochrany lidských práv resortu Ministerstva obrany“.
Kurowski se obrátil i na veřejného ochránce práv, aneb ombudsmana. „Jednání velení se mu nejeví v pořádku a předal to k vyjádření paní ministryni obrany,“ sdělil četař.
„Poté, co jsem se seznámil se všemi dostupnými podklady, jsem dospěl k závěru, že v postupu služebních orgánů při vyřizování stížnosti četaře Michala Kurowského došlo k pochybení, protože nebyl dostatečně informován o důvodech, pro které byly jeho stížnosti hodnoceny jako nedůvodné,“ píše ombudsman Stanislav Křeček (pdf).
Ombudsman tak reaguje na dřívější vyjádření Inspektora Armády ČR, generálmajora Miloslava Lafeka, který Kurowskému v dopisu z 2. října 2024 sdělil, že jeho stížnost i žádost o přešetření byly vyřízeny a shledány jako „nedůvodné ve všech bodech u všech dotčených osob“.
Naděje na nápravu
Kauza se odehrává v době, kdy armáda potřebuje vyřešit personální problémy. Jak ministryně obrany, tak náčelník generálního štábu nedávno o problémech s náborem mluvili veřejně.
V dopise ministryni obrany v září 2024 Kurowski uvádí, že není jeho záměrem jakkoliv narušit nábor nových lidí do armády, a medializaci svého případu považuje za „poslední možnost obrany“. Uvádí také, že podle něho je třeba „ukázat světu realitu“ české armády a „odkrýt absolutní nezájem armády (v jeho případu) cokoliv řešit“.
Podle Kurowského je poslední krok velení a zrušení příkazu k jeho repatriaci blýskáním se na lepší časy v armádě a pozitivním dárkem do nového roku.
„Nedávno k nám promlouval pan generál Rebilas z Velitelství vojenské akademie ve Vyškově, kde jsem působil jako pomocný instruktor pro rekruty. Pan generál mluvil velmi dobře ohledně konce starého systému mazáctví a vození se po lidech, urážení, šikany,“ píše Kurowski.
The post Velení armády zrušilo nařízení o repatriaci vojáka, který se soudil. Ten to považuje za blýskání se na lepší časy appeared first on Epoch Times ČR.
✅ Více: ZDROJ ZDE