Dnes ráno teploty i ve velkých městech klesly k -5 °C. Nejchladněji bylo na východě Čech a západě Moravy, kde po celou noc zůstalo jasno a bylo bezvětří. Vyskytlo se tak výrazné radiační ochlazování. Vhodné podmínky pro výrazný pokles teploty nastaly také v mrazových kotlinách na Šumavě, kde teplota klesla i lehce pod -10 °C. Nejsilnější mráz nedělního rána -12,2 °C naměřily shodně šumavské stanice Březník a Kvilda – Perla (meteo-sumava.cz) a šlo o zatím nejchladnější ráno letošního podzimu.
Teploty na meteorologických stanicích dnes ráno – na hřebenech hor bylo kolem +5 °C, i v nížinách hlavně na východě Čech a západě Moravy bylo naopak až -5 °C, zdroj: in-pocasi.cz
K -5 °C teplota ráno klesla také v Šumperku. Ten byl i na okraji nízké oblačnosti, která se sem dostávala z jihu. Příhodné podmínky dokonce vedly k tomu, že z nízké oblačnosti začalo slabě sněžit. Kondenzační jádra se sem dostala díky komínům, největší měrou se o ně postarala zřejmě místní teplárna. Slabé sněžení bylo pozorováno hlavně na jihu města v oblasti kolem nádraží. Zde se vytvořil i lehký poprašek sněhu. V okolí se kombinoval také s námrazou na stromech. Jde o první zdokumentované sněžení na našem území po létě mimo hory. Naopak na horách už sněžilo v září.
Slabé průmyslové sněžení na nádraží v Šumperku dnes ráno, zachytil Mašin Fíra, zdroj: facebook.com
Slabé průmyslové sněžení na nádraží v Šumperku dnes ráno, zachytil Mašin Fíra, zdroj: facebook.com
K průmyslovému sněžení dochází v důsledku zvýšených emisí částic a vodní páry do atmosféry z továren, elektráren a dalších průmyslových zdrojů. Tyto částice pak v kombinaci s vysokou vlhkostí a nízkými teplotami (ideálně kolem -5 °C) vytvářejí vhodné podmínky pro kondenzaci a vznik sněhových srážek, které se spouští přímo nad průmyslovými zónami nebo v jejich blízkosti. Většinou průmyslové sněžení přinese jen poprašek sněhu, ale jsou známy i extrémní případy, kdy napadne několik desítek centimetrů sněhu. To se stává zejména v oblastech, kde se průmysl kombinuje s bohatými vodními zdroji a vodné podmínky se udržují několik dní.
Opatrnost je dnes na místě na silnicích kvůli riziku námrazy a snížené dohlednosti vlivem mlh. Námraza se může tvořit nejen v místech s mrznoucími mlhami (ty se aktuálně tvoří hlavně v podhorských oblastech), ale i za jasné oblohy, kdy teplota klesne pod bod mrazu. V zastíněných úsecích pak často přetrvává po celý den, což zvyšuje riziko kluzkého povrchu i v odpoledních hodinách. S rizikem mrznoucích mlh musíme počítat také v příštím týdnu.
Celý článek zde: ZDROJ ZDE
….
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….