Psal se 20. červenec 1999, když čínští policisté vtrhli do stovek domovů praktikujících Falun Gongu, aby je zatkli a zkonfiskovali jejich majetek. Tisíce jich pak zamířily do Pekingu, aby se domáhaly svých práv na pokojné praktikování své víry. Tam je však čekala pouta ruku v ruce se zcela opačným rozkazem vydaným pod taktovkou komunistické strany – de facto zákazem Falun Gongu. Kapacita věznic nestačila a byli odváženi na stadiony, vykresluje situaci web falungong.cz.
Den, kdy začalo ono hromadné zatýkaní a následné pokusy o „převýchovu“, mučení a zabíjení, označují praktikující této qigongové praxe za začátek perzekuce v Číně. V tento den pořádají rok co rok připomínkové akce napříč kontinenty v různých formách nenásilného odporu proti situaci, která trvá dodnes.
Na 26. výročí upozornily desítky z nich i v Praze svíčkovou vigilií u Pomníku obětem komunismu na Újezdu. Happening nazvali „Kdokoli bude mít na sobě oblečení s nápisem Falun Gong, bude zastřelen!“
U pomníku zazněly i zdravice od několika zákonodárců a známých osobností s vyjádřením naděje na zlepšení situace či ukončení pronásledování v Číně. Například od místopředsedkyně Senátu PČR Jitky Seitlové (ODS), poslankyně Romany Bělohlávkové (KDU-ČSL), exministra kultury Daniela Hermana, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, či od Kateřiny Jacques, „jejíž“ spolek Češi Tibet podporují upozornil na sociálních sítích: „Naši přátelé potřebují pomoc. Pokud jste dnes v Praze, budeme rádi, když je podpoříte.“

„Země je propojená: Když jde o život, jde v principu i o náš život. Když jde o ohrožení principů lidství (jako pravdivosti, soucitu, snášenlivosti aj.), jde o tiché, zásadní ohrožení lidstva. Pro sebe ani naše blízké nic důležitého nezanedbejme,“ sdělil pro Epoch Times u příležitosti upomínkové akce Bohumil Bartošek, místopředseda Asociace Falun Gong ČR.
A realita perzekuce meditační praxe se neomezuje jen na Čínu. Zástupci Asociace Falun Gong přečetli u pomníku řadu výhrůžných zpráv adresovaných praktikujícím a podporovatelům Falun Gongu. „Tyto dokumenty ilustrují globální povahu represí i snahu čínského režimu umlčet jakýkoliv nesouhlas,“ komentovala asociace v tiskové zprávě.
To pro Epoch Times zdůraznila i předsedkyně asociace Veronika Sunová: „Komunistická strana Číny nejenže v Číně pronásleduje, mučí a zabíjí praktikující Falun Gongu, ale snaží se je zastrašovat a vyhrožovat jim i v zahraničí. Výhrůžky směřuje také vůči zákonodárcům, kteří Falun Gong podpořili, a vůči divadlům, která hostí představení Shen Yun, jehož účinkujícími jsou právě praktikující Falun Gongu. Čínský režim vedl v Číně rozsáhlou propagandistickou kampaň s cílem obrátit veřejné mínění proti Falun Gongu — nyní se o totéž pokouší i v západních zemích.“
V sobotu pak chystají příznivci Falun Dafa petiční akci proti perzekuci spolu s ukázkami cvičení na Václavském náměstí.
The post U Pomníku obětem komunismu se rozsvítily svíčky jako upomínka na 26 let trvající perzekuci Falun Gongu appeared first on Epoch Times ČR.
✅ Více: ZDROJ ZDE