Tři metry k životu v  Břeclavi: Když jde o život, přeparkovat nestihnete

BŘECLAV – Pouhé tři metry mohou rozhodnout o záchraně života nebo majetku. Právě takovou šířku silnice potřebuje hasičské auto, aby projelo k zásahu. Stačí ale pár špatně zaparkovaných aut a cesta k záchranné akci se může velmi zkomplikovat.

Právě na problém silnic ve městech upozorňuje společná akce břeclavské městské policie a Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. „S dvěma hasičským vozidly jsme dnes otestovali průjezdnost těch nejproblematičtějších lokalit. Jedná se zejména o ulice v okolí Smetanova nábřeží, tedy v blízkosti výjezdové stanice břeclavských profesionálních hasičů. A dále například obytnou zónu v ulicích Čs. Armády a Díly, kde jsou velmi úzké ulice bez chodníků. Problematická je také lokalita mezi ulicemi Jana Palacha a Riegrova nebo Budovatelská v Poštorné a samozřejmě sídliště Na Valtické,“ vyjmenoval starosta Břeclavi Svatopluk Pěček. Hasiči měli problém projet hned na několika místech. Průjezdnost se přitom testovala ve všední den odpoledne. Test se bude opakovat ještě jednou, a to ve večerních hodinách, kdy v ulicích parkuje ještě více vozidel. „Ne všichni řidiči si uvědomují, že hasičský vůz nebo sanitka jsou objemná vozidla a že tam, kde projede osobní auto, tato zásahová auta neprojedou. Při záchraně života přitom hraje roli každá minuta,“ upozorňuje velitel městské policie v Břeclavi Stanislav Hrdlička. Zaparkovaná auta, která průjezdu hasičů nejvíce překážela, dostala na okno upozorňující nálepku kampaně „3 metry k životu“. Ta upozorňuje na možná rizika nesprávného parkování během zásahu hasičů či záchranářů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nejde přitom jen o samotný průjezd záchranných složek. Prostor potřebují například i pro postavení techniky jako žebříků, záchranných plošin a podobně. V některých ulicích jsou přitom auta zaparkovaná tak, že i kdyby hasiči projeli, neměli by prostor na otevření bočních dveří, zapojení hadic a využití techniky. Při záchraně života je přitom důležitá každá minuta. Čím déle se bude nasazení záchranných složek zdržovat umělými překážkami, tím větší budou také materiální škody. Upozorňovat na nesprávné parkování je o to důležitější, že mnohdy si řidiči riziko vůbec neuvědomují a jen přebírají vzorce, které jsou v daných ulicích zavedené. Strážníkům jde o zajištění průjezdnosti zejména pro složky Integrovaného záchranného systému, ale třeba i pro popelářská auta.

Pozor Aktualita:  Ex Týnuš Třešničkové si utahuje z jejího řízení. Ukázal, jak ho provezla novým autem

Článek Tři metry k životu v  Břeclavi: Když jde o život, přeparkovat nestihnete se nejdříve objevil na Novinykraje.cz.

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….