Historickým, vědeckým i uměleckým pohledem zkoumá vztah člověka a psa nová expozice ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Má název Odvěké společenství – Příběhy o psech a lidech a nabízí návštěvníkům cenné archiválie, precizní rytiny z 18. století, sochy loveckých plemen i současnou tvorbu slovenské umělkyně Oľgy Paštékové. Výstavní projekt, jehož hlavním cílem je reflexe vzájemných vztahů člověka a psa od období středověku až k branám osvícenství, bude otevřená do 22. června. Novinářům to dnes řekli zástupci muzea.
„Cílem výstavy je upozornit na to, že vztah mezi člověkem a psem procházel skutečně dlouhými a poměrně turbulentními dějinami od jejich domestikace. Poté vztah prochází několika dějinnými zvraty, až do období 19. až 20. století. Během té doby se vyvinula celá řada psích plemen, které se vyvíjejí na základě koevoluce, vzájemného fungování a vzájemné kooperace mezi psem a člověkem,“ uvedl historik a kurátor Zdeněk Orlita.
Výstava, jejíž součástí je i audioinstalace, která má návštěvníky vtáhnout do atmosféry honu, má podle kurátora tři roviny. V dokumentární části jsou zastoupeny barokní tisky s dobovými rytinami psů. Na výstavě jsou k vidění rytiny německého mědirytce Johanna Eliase Ridingera, který v 18. století realisticky zachytil různá lovecká plemena s pozoruhodnou anatomickou přesností.
Autentickou rovinu zastupují sochy psů v životní velikosti od sochaře a restaurátora Stanislava Kľúčika. „Pro výsledný materiál modelů psů jsem zvolil umělý kámen, který by měl vydržet i nějaká léta v exteriéru. Finální barevná úprava má imitovat autentickou patinu, kterou máme možnost sledovat i dnes na okolních sochách olomouckého baroka,“ popsal Stanislav Kľúčik. Sochy, i když jsou uvnitř duté, dohromady váží půl tuny. Návštěvníci na výstavě narazí například na sousoší vlkodava, sochu jezevčíka, baseta či rotvajlera; sochař vyobrazením těchto plemen chtěl poukázat i na jejich různé funkce v historických epochách.
Mytologickou rovinu představuje svými obrazy slovenská výtvarnice Oľga Paštékové. Vztah člověka a zvířat tvoří jedno z ústředních témat její environmentálně orientované tvorby, jejíž výraz je na jedné straně silně aktuální a moderní, na straně druhé výrazně mytologizující, doplnili zástupci muzea.
Podle ředitele muzea Jakuba Ráliše je výstava určena nejen milovníkům psů, ale všem, kteří ocení originální spojení umění a historie. Doplnil, že sochy psů se poté přesunou do parku na Zámku Čechy pod Kosířem, kde mají lovečtí psi svou tradici.
Výstavu čeká i řada doprovodných akcí. Milovníci psů se mohou těšit například 3. května na mimořádnou akci Psi v muzeu, kdy budou moci výstavu navštívit i se svým čtyřnohým parťákem. Připravený je doprovodný program včetně workshopu na výrobu psích hraček. Součástí výstavy je i Muzejní kufřík z dílny Centra muzejní pedagogiky VMO.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy