Sníh pomáhá odhalit invazní druhy. V Litovelském Pomoraví monitorují stopy zvířat

Pracovníci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví využívají všechny dostupné metody monitoringu invazních druhů savců. V některých případech jsou dostupné fotopasti, ale na velké ploše jde o drahou, pracnou a pouze doplňkovou metodu. Nejlepší podmínky pro potvrzení přítomnosti „vetřelců“ tak poskytuje souvislá sněhová pokrývka. Proto v posledních dnech proběhl rozsáhlý monitoring v terénu.

Většinou jsme odkázáni na méně častá přímá pozorování a na vyhledávání pobytových stop.  Zima s sebou přináší v současné době již vzácné dny se souvislou sněhovou pokrývkou. Ty poskytují nejlepší podmínky pro usvědčení přítomnosti vetřelců. Jakmile tudíž napadne sníh, není nad čím přemýšlet a jde se do terénu,“ uvedli správci CHKO Litovelské Pomoraví.

Pozor Aktualita:  Výborný: Kontroly chovů hospodářských zvířat budou v příštích třech týdnech

Mezi invazními druhy, které si lidé často pletou, může být nutrie říční. Ta zanechává stopy podobné morčeti, lidé si ji pletou i s ondatrou pižmovou. Nezaměnitelné otisky v bahně nechává i mýval severní. Tchoře připomíná invazní druh norka amerického, v lese si lidé zase pletou jelena siku za daňka.

Pokud narazíte na zachovalou souvislou stopní dráhu, sledujte zdali ji nedoprovázela lidská stopa a zaměřte se na jeji trajektorii. Ta vám prozradí jak se zvíře chovalo, kudy šlo atd. I to by vám případně mohlo pomoci s rozlišením psa a psíka. A nejen u nich,“ vyzývají správci veřejnost.

Pozor Aktualita:  Na Olomoucku hořela stodola. Škoda je zatím na třech milionech

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy