Smrt v balíčku z darknetu. Policie sleduje šíření nebezpečných opioidů

Policie varuje před novými syntetickými opioidy. Mělo by jít o velmi silné a nebezpečné látky, jejichž mikroskopické množství může způsobit smrtelnou intoxikaci a které se distribuují také na darknetu. Národní protidrogová centrála proto varuje před experimentováním s těmito drogami.

Mělo by jít o nitazeny, spirochlorphine nebo fentanyl a jejich deriváty, které jsou silné opioidy ze skupiny nových psychoaktivních substancí. Ta je charakteristická velkým počtem látek. „Každý rok jsou navíc odhalovány další nové substance a deriváty, které v České republice postupně zařazujeme na seznam návykových látek. Zdrojovými zeměmi syntetických opioidů nebo látek k jejich výrobě je Čína a Indie. Vyskytují se v různých formách, převážně v podobě bílé krystalické látky,“ vysvětlila mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.

Pozor Aktualita:  Rozepře mezi koalicí a ANO kvůli jednání o obraně. Babiš poslal Fialovi otevřený dopis

Jak uvedl mluvčí policie Libor Hejtman pro Report, na území Olomouckého kraje policie nezaregistrovala žádný výskyt zmiňovaných látek. Policie ale vyšetřuje tři případy z celé republiky, které spojuje výskyt bílé krystalické látky. Dva lidé po předávkování zemřeli a třetí díky včasné pomoci záchranářů přežil. O jaké látky šlo, zjistí policisté až z toxikologického rozboru. „S velkou pravděpodobností se jednalo o syntetické opioidy,“ uvedla mluvčí Šmoldasová.

V České republice zatím policie nezaznamenala větší množství v záchytech. „Nebezpečné látky však uživatelé objednávají v malých zásilkách na darknetu nebo v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Doručovány jsou poštou nebo zásilkovými službami. Tímto způsobem se do Česka může dostat i fentanyl, převážně se však na našem území stále získává z náplastí používaných k tlumení bolesti u těžce nemocných pacientů,“ pokračovala Šmoldasová.

Pozor Aktualita:  Jak správně hospodařit v podmáčených lesích? Doporučení přináší nová metodika

Vysoce rizikové nitazeny so mohou objevit také v padělaných lécích na bolest, přičemž v zahraničí se prodávají jako „syntetický heroin“. Byly vyvinuty jako opioidní analgetika, ale kvůli extrémní síle, riziku závislosti a předávkování nebyly pro lékařské využití nikdy schváleny. Na nelegálních drogových trzích se začaly více objevovat po regulaci fentanylu, vliv mohlo mít také snížení produkce opia po zákazu jeho pěstování v Afghánistánu,“ dodala Šmoldasová s tím, že z evropských zemí hlásí záchyty Estonsko, Irsko, Francie nebo také sousední Polsko.

ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy