Relikviář svatého Maura je velmi cenný, ale většinu času ležel buď jako kus nábytku v sakristii kostela – nebo naopak ukryt pod podlahou kaple

Relikviář svatého Maura. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Relikviář svatého Maura patří k našim nejcennějším a nejvýznamnějším památkám, dokonce se řadí hned za korunovační klenoty. Vznikl v první třetině 13. století a byl vytvořen pro relikvie svatého Jana Křtitele, svatého Maura a svatého Timoteje.

Jak vznikl

Relikviář vznikl na zakázku benediktinského kláštera ve Florennes v dnešní Belgii. Za Velké francouzské revoluce byl klášter zrušen a relikviář částečně poškozen. Každopádně drahocenná věc skončila v sakristii farního kostela, kde ležela jako kus nábytku. Roku 1838 jej odkoupil majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort-Spontin, který jej nechal odvézt na zámek Bečov nad Teplou. Relikviář byl zároveň zrestaurován. Tak se ocitl v naší zemi. Ovšem jelikož Beaufort-Spontinové za druhé světové války kolaborovali s nacisty, v roce 1945 republiku opustili. Relikviář ukryli pod podlahou hradní kaple.

Pozor Aktualita:  Shen Yun Performing Arts – proč je čínský tanečně-hudební soubor tak úspěšný a zároveň trnem v oku Pekingu

A jak vlastně vypadá?

Patří mezi domečkové (tumbové) relikviáře, je dlouhý 140 cm, široký 42 cm a vysoký 65 cm. Celý je zlacený, zdobí ho čtrnáct sošek z pozlaceného stříbra, dvanáct reliéfů, polodrahokamy a drahé kameny. Na průčelí jsou sošky Ježíše Krista a svatého Maura. Uvnitř byly nalezeny ostatky čtyř lidí, zbytky kůže a textilií.

Co se dělo dále?

V roce 1984 začal jistý Američan jednat o koupi drahocenné památky, která se prý nachází na našem území. Tvrdil, že má vysokou uměleckou i historickou cenu. S Američanem se pomalu vyjednávalo a zatím kriminalisté po vzácné památce, o kterou měl zájem, pátrali. Věděli však pouze, že tento předmět je dutý a velký jako konferenční stolek, že se nachází asi 100 kilometrů od Norimberku, a také že jej vlastní významný šlechtický rod. Uznejme, že to nejsou příliš konkrétní informace.

Pozor Aktualita:  V novém červeném seznamu hub je dvakrát více ohrožených druhů. I díky objevům těch vzácných

Když však kriminalisté získali fotografii relikviáře, došli k tomu, že jde o záhadný předmět, který se hledá. Proto přijeli v listopadu 1985 na Bečov a začali hledat. Relikviář byl poměrně brzy objeven pod podlahou hradní kaple Panny Marie.

Restaurování trvalo deset let

Je jasné, že byl opět poškozen – ležel čtyřicet let ve vlhké půdě. V roce 1991 se začalo s restaurováním, a to pak trvalo celých deset let. V dnešní době je možné relikviář svatého Maura spatřit v rámci zámecké expozice na Bečově. Je umístěn v trezorové místnosti s řízeným klimatem a je obklopen tou nejmodernější bezpečnostní technikou.

Pozor Aktualita:  Romana Šonková: Králíci v klecích po celé Evropě zažívají frustraci a utrpení. Co všechno odhalila nová investigace?

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….