Ruská státní plynárenská společnost Gazprom v sobotu ukončila dodávky zemního plynu do Rakouska, oznámil největší dodavatel energie v zemi, společnost OMV.
OMV už v pátek uvedla, že jí Gazprom v sobotu přestane dodávat plyn, ale že s tímto scénářem počítala. Plyn má být od nynějška dovážen do Rakouska z Německa, Itálie a Nizozemí.
Rakouský kancléř Karl Nehammer v pátek v narychlo svolané tiskové konferenci prohlásil, že země má zajištěné dodávky plynu z alternativních zdrojů a že „nikdo nezmrzne“, uvedla agentura AP.
„Naše zásobníky plynu jsou plné a máme dostatečnou kapacitu pro získávání plynu z jiných regionů,“ dodal rakouský politik.
Ukončení dodávek ruského plynu do Rakouska následuje po rozhodnutí arbitráže Mezinárodní obchodní komory, která společnosti OMV přiznala ve smluvním sporu s Gazpromem zhruba 230 milionů eur (242 milionů dolarů). Spor se týkal přerušení dodávek plynu pro německou dceřinou společnost OMV ze strany Gazpromu.
OMV poté uvedla, že přestane platit Gazpromu, dokud neobdrží množství plynu odpovídající 230 milionům eur, které jim ruská společnost dluží. Následovalo zastavení dodávek Gazpromem.
Nehammer několikrát obvinil Gazprom, že neplní své dodavatelské povinnosti s cílem vyvinout tlak na Rakousko, aby nepodpořilo sankce EU proti Rusku. Nehammer v pátečním prohlášení uvedl, že navzdory ukončení dodávek plynu jeho země svou ukrajinskou politiku nezmění.
„Nenecháme se vydírat a nebudeme sraženi na kolena,“ řekl kancléř.
Slovensko čeká na konec roku
Po odstřižení Rakouska proudí nyní ruský plyn oficiálními cestami už pouze do dvou zemí EU – Slovenska a Maďarska. Jenže i to se může brzy změnit. Ukrajina totiž nechce po 1. lednu 2025 obnovit kontrakt na tranzit plynu s ruským Gazpromem.
Slovenský premiér Robert Fico se snažil s ukrajinskými představiteli o tomto kroku jednat, zatím se však zdá, že se situace nikam neposunula a ani státní podnik SPP coby největší dodavatel energií na Slovensku netuší, zda dojde k nějakému průlomu v jednáních.
Slovensko má plynové zásobníky plné, takže se nemusí obávat nedostatku plynu, nicméně pokud by komodita opravdu přestala z Ukrajiny proudit a Slovensko si muselo hledat jiné cesty, dojde k nárůstu cen. Generální ředitel SPP Vojtech Ferencz v rozhovoru pro HNonline uvedl, že ve hře je několik alternativních scénářů.
Podnik uzavřel smlouvu s ázerbajdžánskou firmou Socar na testovací dodávce plynu, jedná také s Maďarskem o propojení obou zemí. Maďarsko má zajištěný plyn z Ruska tureckým plynovodem Turk Stream, který pokračuje do Maďarsko přes Bulharsko a Srbsko. Další možností je dovézt plyn z Německa přes Českou republiku. Variantou je i doprava LNG plynu ze severských zemí přes terminál v Polsku.
Ferencz však věří, že tranzit přes Ukrajinu se podaří zachovat. „Co má z tranzitu Ukrajina? Má poplatky, které se pohybují někde mezi 750 miliony dolarů až miliardou za rok. Tento směr proto nezatracujeme. I když politici řekli, že nemají zájem prodloužit platnost přepravní smlouvy s Gazpromem, věříme i v jiné možnosti,“ uvedl pro HNonline s tím, že tranzit přes Ukrajinu by mohl zajišťovat třeba ázerbajdžánský Socar.
Orbán: Ceny energií klesnou s koncem války
Maďarský premiér Viktor Orbán v pátečním proslovu k rozpočtu na rok 2025 uvedl, že pro plánovaný ekonomický růst potřebuje jeho země, aby skončila válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Maďarsko je na ruském plynu silně závislé.
Sankce proti Rusku podle Orbána vyhnaly ceny energií nahoru a pohnaly inflaci na celém kontinentu. „Potíže maďarské ekonomiky pramení z války,“ poznamenal. Bez míru se ekonomická vitalita nemůže navrátit, bez ohledu na to, jak slibně statistiky vypadají, dodal premiér.
✅ Více: ZDROJ ZDE