Příprava zahrady na dovolenou

Požádat někoho, aby se během vaší dovolené postaral o celou zahradu, může být trochu ošemetné. Ale nezoufejte – existují jednoduché zavlažovací triky i způsoby, jak ochránit rostliny před slunečním žárem.

Nejlepší dovolená začíná dobrým plánem – od rezervací přes dopravu až po sbalení kufrů. Ale nezapomeňte ani na svou zahradu! Hlavní starostí během nepřítomnosti bývá zálivka, ale jsou tu i další rizika – plevel, který se rychle rozroste, úpal z letního vedra nebo přezrálá úroda, která začne hnít.

Jednoduché řešení? Plánovat letní pobyt doma a na dovolenou odjet v zimě. Pokud to ale není váš případ, první krok je jasný: vydatně zalít. V chladnějších oblastech, pokud použijete dostatek mulče, může hluboká zálivka vydržet i týden až deset dní – alespoň u odolnějších okrasných rostlin.

Čas na mulč

Vrstva mulče o výšce 7,5 až 10 cm – více než 10 cm by mohlo rostliny udusit – pomáhá nejen udržet vlhkost v půdě, ale také chrání kořeny před letním žárem.

Dřevěný mulč má dlouhou výdrž a navíc dodá záhonům a keřům upravenější vzhled. Na zeleninové záhony je ideální listí nebo sláma. Pokud máte k dispozici kompost, klidně ho použijte jako dodatečnou výživnou ochranu proti horku.

Mulč rovněž výrazně omezuje růst plevele. Ten, který přece jen vyroste, se bude díky kypré struktuře mulče mnohem lépe vytahovat – na rozdíl od zhutnělé půdy. Mulč však nehubí plevel, který už roste, proto si před odjezdem vyhraďte čas na důkladné pletí.

Pletí před odjezdem pomůže zabránit přerůstání záhonů během dovolené. (Mkovalevskaya / Getty Images)

Základy péče o rostliny v květináčích

Rostliny v nádobách mají k dispozici méně půdy a vlhkost v ní rychleji vysychá, jsou tedy náchylnější k dehydrataci. Dobrou zprávou je, že většinu květináčů lze přesunout do stínu. Počítejte však s tím předem – těžší nádoby mohou vyžadovat pomoc nebo rudlík.

Pozor Aktualita:  Nejrychleji mizí dřevěné hračky. Re-use centrum zachránilo už 11 tun věcí

Totéž platí pro pokojové rostliny – odsuňte je od přímého slunce a oken. Poté můžete připravit zavlažovací systém, který nevyžaduje obsluhu.

Přesunutí květináčů do stínu snižuje odpařování vody a chrání rostliny před poškozením sluncem. (sturti / Getty Images)

Trik s plastovou lahví

Plastová láhev o objemu 0,5 litru (pro menší rostliny) nebo 2 litry (pro větší) může posloužit jako jednoduchý a levný samozavlažovací systém. Do víčka udělejte 2–4 malé otvory, naplňte láhev vodou a zasuňte ji víčkem dolů do půdy v blízkosti kořenů.

Voda se bude do půdy uvolňovat postupně podle toho, jak bude substrát vysychat – ten by měl být předem důkladně zavlažený. Tento systém obvykle vydrží 7 až 14 dní, ale doporučuje se vyzkoušet rychlost vsakování dopředu, protože výsledek závisí na velikosti nádoby, typu půdy a okolní teplotě.

Láhev dobře funguje v květináčích, ale lze ji použít i u výsadeb ve volné půdě nebo vyvýšených záhonů. U větších ploch doporučujeme použít několik lahví.

Provázek a nádoba

Nevleze se vám do květináče plastová láhev? Použijte vázu, láhev od limonády nebo kbelík s vodou a postavte ji vedle rostliny. Vezměte bavlněný provázek (skvěle poslouží staré tkaničky) nebo silnější přízi, důkladně ji namočte a jeden konec zahrabte do půdy v blízkosti kořenů rostliny. Druhý konec ponořte do nádoby s vodou – ujistěte se, že dosáhne až na dno.

Princip je jednoduchý: voda bude díky kapilárnímu efektu pomalu vzlínat po provázku až ke kořenům rostliny a udržovat půdu vlhkou i během vaší nepřítomnosti. Stejně jako u metody s plastovou lahví je dobré si předem ověřit, jak dlouho zásoba vody vydrží.

Pozor Aktualita:  Dominique Alagia bojuje s psychickými problémy. Nenávistné poznámky ji srážejí na kolena

Jedna větší nádoba může sloužit více rostlinám – každé stačí vyhradit vlastní provázek.

Zavlažování na autopilota

Plánujete-li cestu delší než dva týdny, zvažte jednoduchý mikrozavlažovací systém. Stačí tenká hadice, kterou napojíte na vnitřní kohoutek nebo venkovní ventil, a osadíte kapkovači nebo mikropostřikovači umístěnými poblíž kořenů rostlin. Připojte časovač, který zajistí rovnoměrnou závlahu každých několik dní – podle potřeby i častěji. Květináče seskupte k sobě, čímž si celý systém usnadníte.

Automatické zavlažování je spolehlivým řešením pro delší dovolenou. (xu wu / Getty Images)

Zavlažování záhonů

Mikrozavlažování se hodí i pro zeleninové a květinové záhony, ať už jsou ve volné půdě nebo ve vyvýšených záhonech. U větších ploch se však náklady zvyšují. Levnější a rychlejší alternativou je použití prosakovacích hadic nebo časovačem řízeného postřikovače. Ten je ale vhodnější spíše pro trávníky – v záhonech může vést k nerovnoměrnému zavlažování nebo k růstu plísní na vlhkých listech.

Na trhu jsou k dispozici zavlažovací časovače od jednoduchých až po pokročilé, které umožňují ranní i odpolední zavlažování a zvládnou obsloužit až čtyři zóny z jednoho vývodu.

Přenosný stín

I pokud mají rostliny dostatek vody, je ideální domluvit se s někým z okolí, aby je během vaší nepřítomnosti občas zkontroloval.

Pokud to není možné, zakryjte choulostivější plodiny (např. rajčata, brokolici nebo listovou zeleninu) stínící tkaninou, která udrží vlhkost v půdě a ochrání rostliny před vysokými teplotami a popálením od slunce. Poslouží i staré prostěradlo, ale myslete na to, že rostliny potřebují trochu světla – ideálně je zakrývejte proti ostrému odpolednímu slunci a ne proti ranním paprskům.

Pozor Aktualita:  USA jsou blízko obchodní dohody s Indií, s EU je možná, řekl Trump. Šefčovič míří do Washingtonu

Text z obrázku: NEŽ VYRAZÍTE NA CESTU

Zalijte zahradu důkladně, ale nepřelévejte – příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, chorobám a houbovým infekcím, které se během vaší nepřítomnosti rychle rozšíří.

Bohatá sklizeň

Pokud to jde, načasujte sklizeň tak, aby proběhla ještě před odjezdem. Další možností je požádat přátele, aby během vaší dovolené sklízeli úrodu, aby nepřezrála a nezačala hnít – nebo riskovat, že se na zahradě budou hostit ptáci a jiní návštěvníci.

Síla květin

Odstřihněte odkvetlé květy. Rostliny tak vytvoří nové pupeny a během vaší nepřítomnosti se připraví na barevnou, voňavou podívanou po vašem návratu. Můžete také rozhodit semínka na zem a pozorovat, co s nimi příroda provede na jaře.

Lepší předejít než litovat

Až budete mít sbaleno, věnujte chvíli postřiku rostlin, které jsou náchylné k napadení škůdci (např. lilek), organickým insekticidem a druhů, které často podléhají chorobám (např. rajčata), vhodným fungicidem – pokud je to potřeba.

ete

The post Příprava zahrady na dovolenou appeared first on Epoch Times ČR.

✅ Více: ZDROJ ZDE