Povodně ve Španělsku jsou nejhorší v Evropě za desítky let, katastrofu způsobily nejen extrémní srážky

V tomto týdnu zažilo Španělsko jedny z nejtragičtějších povodní v novodobé historii. Bilance obětí přesáhla 200 a ještě není konečná, neboť je stále hlášeno velké množství pohřešovaných. Materiální škody jsou také obrovské. Nejhůř postižena byla provincie Valencie na jihovýchodě země, prudké deště ale zasáhly i další regiony především v jihovýchodní polovině Španělska. Z hlediska počtu obětí půjde zřejmě o nejhorší evropské povodně za více než 50 let. Tak tragické byly naposledy povodně v roce 1967, kdy koncem listopadu intenzivní přívalové deště zasáhly metropolitní oblast Lisabonu. Tehdy si velká voda vyžádala více než 500 životů.

Srážkové úhrny na začátku týdne v regionu Valencie na několika místech výjimečně přesáhly 500 milimetrů, přičemž velká část často spadla v poměrně krátké době. Za zmínku stojí především dvě stanice. Chiva západně od města Valencie, kde za 1 hodinu napršelo 160 mm, za 4 hodiny 343 a za 8 hodin dokonce 491 mm. A ještě vyšší úhrny pak hlásí stanice Turis jihozápadně od Valencie – za jednu hodinu tam napršelo 179 mm – což je nový hodinový španělský rekord! Za 10 minut to bylo 42 mm a za celý den dokonce 618 mm (ačkoliv část dat kvůli výpadku ještě chybí a celkový úhrn tak může být ještě vyšší, zřejmě kolem 700 mm). Průměrný roční úhrn byl na této stanici dosažen během pouhých 3 hodin a 20 minut! Výsledkem takto intenzivních srážek byly katastrofální povodně s velmi rychlým nástupem v zasažené oblasti.

Srážky
Průběh 10minutových srážkových úhrnů ze stanice Turis z 29. října (na svislé ose jsou jednotlivé hodiny – nejvydatnější déšť přišel až k večeru), část odpoledních dat kvůli výpadku stanice chybí, zdroj: aemet.es

Srážky zasáhly především hory a podhůří. Směrem k pobřeží intenzita srážek výrazně klesala. Na samotném pobřeží u města Valencie pršelo jen málo, úhrny byly často jen do 10 mm. Přitom právě tuhle oblast potom spláchla povodňová vlna nejvíce.

Srážky
Denní srážky v provincii Valencia – 29. října 2024 – zatímco na pobřeží spadlo do 10 mm, v horách nad to bylo i přes 300 mm, zdroj: aemet.es

Pozor Aktualita:  Gaudeamus Alkotour 2024: Legendární Drinking Battle pražských univerzit proběhl nově ve dvou dnech

Z hlediska meteorologického šlo o vliv především ve vyšších hladinách dobře vyjádřené tlakové níže. Vznikla odštěpením z polární oblasti nízkého tlaku vzduchu během minulého týdne, kdy došlo k výraznému meandrování tryskového proudění. Níže byla v oblasti západního Středomoří a Pyrenejského poloostrova do jisté míry blokována okolními mohutnými tlakovými výšemi (jedna z nich přinášela teplé počasí babího léta i do Česka), což znemožňovalo její významnější přesun z tohoto regionu. Od východu pak do tlakové níže proudil teplý a vlhký vzduch ze Středomoří, který „živil“ tvorbu mohutné kupovité oblačnosti. Tomu napomáhal i studený vzduch ve výšce (tzv. kapka studeného vzduchu), který souvisel s už zmíněnou výškovou níží, čímž vznikal výrazný rozdíl teploty vzduchu ve vertikálním směru, a tedy instabilní teplotní zvrstvení. Taková situace pak podporuje intenzivní výstupné pohyby vzduchu vedoucí i ke značnému vertikálnímu rozsahu bouřkových oblaků. Zajímavé je, že k vysoké vlhkosti vzduchové hmoty v níži přispěl i tok vodní páry z poměrně vzdálené oblasti Kapverdských ostrovů, který přes severozápadní Afriku směřoval do západního Středomoří (viz video níže). K extrémně vysokým lokálním srážkovým úhrnům ale napomohl i fakt, že se bouřky po řadu hodin obnovovaly v blízkosti Valencie a opakovaně zasahovaly víceméně stejný region. A konečně, zvýšení úhrnů částečně napomohl i efekt návětrného zesílení srážek v kopcovité oblasti v této části Španělska.

Extremita srážek vedla k mimořádně rychlé povodňové odezvě, kdy jindy suchá koryta byla i během pár desítek sekund zaplněna vodou a vším, co voda během své cesty sebrala. Slovo „bleskový“ v souvislosti s rychlostí nástupu velké vody tak plně vystihuje charakter těchto povodní. Oblast navíc sužovalo dlouhodobé sucho a vyprahlá krajina snižuje míru zasakování vody při přívalových srážkách vysoké intenzity. Velká část Středomoří sice v září a v říjnu zažívala vydatné srážky, ale právě pro tyto části Španělska to neplatilo a bylo zde sucho.

Pozor Aktualita:  Vratislav Santini: Jak vypadá domorodé amazonské zemědělství?

Srážky
Odchylka srážek od 1. října do 21. října 2024 od dlouhodobého průměru – zatímco většina Středomoří hlásila nadprůměrné srážky, oblast východního pobřeží Španělska měla sucho a podprůměrné srážky. Podobně tomu bylo i v září, které bylo ve Středomoří často deštivé, ale pro některé části Španělska to opět neplatilo

Tragičnost povodní vyvolává otázky, zda nemohlo být obyvatelstvo varováno dříve a lépe. Z hlediska numerických modelů byla ale situace předpověděna relativně dobře. Riziko přívalových srážek bylo také v předpovědi tamního meteorologického ústavu zmiňováno už od poloviny minulého týdne. Úvodní varování z pondělí 28. října sice nedosahovalo nejvyššího stupně, ale v úterý ráno 29. října cca 8 hodin před příchodem největší povodňové vlny bylo zpřísněno na extrémní (tedy nejvyšší stupeň nebezpečí) pro oblast Valencie a následně se rozšířilo pro většinu provincie. Regionální modely tehdy počítaly s úhrny ojediněle přes 400 milimetrů. To, že realita byla ještě horší, není u srážek přívalového typu při takovéto povětrnostní situace úplně ojedinělé. Nicméně určit, kde přesně spadne nejvíc vody a kolik to bude, je mimořádně obtížné. A logicky je pak hydrologická odezva ještě hůře odhadnutelná.

Srážky
Předpověď lokálního modelu AROME pro jihovýchodní Španělsko počítala v kritickém období z 29. na 30. 10. srážkové úhrny i přes 400 mm, zdroj: x.com

Problém ale nastal v reakci tamních úřadů. V osudný den místní vláda ve 13:00 udělala mimořádnou konferenci, kde vrcholní představitelé vlády oznámili, že by se situace měla zlepšovat a srážky budou slábnout v nadcházející hodinách (eldiario.es). Přitom o pár hodin později výrazně zesílily a přišly katastrofální povodňové vlny. Ještě v 19:00, kdy rozvodněné řeky trhaly mosty a bořily domy, lidem ani nebyly rozeslány krizové zprávy na telefony. Stalo se tak až o hodinu později ve 20:00.

Situaci také uškodil fakt, že na samotném pobřeží příliš nepršelo. V oblastech, kde bylo nejvíce obětí, často spadlo jen do 20 mm za celý den. Extrémně vydatné srážky byly totiž v horách nad danou oblastí. Lidé pak mohli podcenit celou situaci.

Pozor Aktualita:  Zlatá horečka v Kalifornii: Zlato nepřineslo lidem štěstí, zbohatli v podstatě jen někteří obchodníci a prostitutky

Jako nevhodné se také aktuálně jeví projektování výstavby v daném regionu. Zatímco samotné město Valencie se po povodních v roce 1987, které měly 81 obětí, dočkalo úprav toku Turia, tak jižně od města k žádným významným úpravám nedošlo a v posledních desetiletích zde vzniklo velké množství nové zástavby. Povodňová vlna se potom hůře dostávala do místní laguny a moře. Místo toho se trychtýřovým efektem šířila bohatou zástavbou v regionu. Na problémy přitom několik let upozorňovala místní sdružení a většina plánů na zlepšení se doposud nerealizovala (libertaddigital.com).

Extrémní dopad povodní vyvolává samozřejmě i otázky, jak moc k této situaci přispěla změna klimatu. Zatím je na přesnější vyhodnocení brzy, nicméně teplejší vzduch a nadprůměrně teplá voda ve Středozemním moři, za které změna klimatu do značné míry může, zvýšily pravděpodobnost výskytu extrémních srážek v této části Španělska.

Povodně
Auta nahromaděná na náměstí Catarroja po povodni, zdroj: commons.wikimedia.org

Celý článek zde: ZDROJ ZDE
….
✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….