Deník Pravda

Deník kde najdete vše a něco navíc.

Ochrana před hmyzem, klíšťaty, svrabem, komáry pro tebe i pejska – armyrepelent.cz

PR Článek z armyrepelent.cz
Permethrin je syntetický pyrethroid, což je chemická sloučenina, která se používá k likvidaci hmyzu a dalších parazitů. Permethrin má významné využití v oblasti ochrany psů a vojska kvůli svým repelentním a insekticidním vlastnostem.

V oblasti ochrany psů je permethrin běžně používán k likvidaci klíšťat a blech. Tyto parazité jsou pro psy velkým problémem, protože mohou přenášet různé choroby, jako jsou borelióza, anaplazmóza nebo ehrlichióza. Permethrin se aplikuje na psí srst v podobě sprejů, krémů nebo kapének a zabraňuje tak přichycení, přisátí klíšťat a blech na srsti. Permethrin také působí jako insekticid, který likviduje klíšťata, blechy a dalších 55 druhů lezoucího a létajícího hmyzu, které se na psa dostanou. Použití permethrinu je velmi účinné a bezpečné pro psy, savce (kromě koček) i vojsko.

Permethrin má také významné využití v oblasti vojenského zdravotnictví. Vojska v bojových oblastech jsou vystavena různým druhům hmyzu a parazitů, kteří mohou přenášet různé choroby, jako je malárie, denga, horečka z řeky nebo zika. Permethrin se aplikuje na uniformy a další vybavení vojáků, aby zabránilo přichycení hmyzu na těle a také zabíjí hmyz, který se na vojáky dostane. Permethrin také umožňuje vojákům pracovat v oblastech s vysokým výskytem hmyzu, aniž by museli být vystaveni riziku onemocnění. Výhodou použití permethrinu v oblasti vojenského zdravotnictví je, že je velmi účinný a bezpečný pro vojáky.

Je třeba poznamenat, že permethrin není bezpečný pro všechny druhy zvířat a že by se neměl používat na kočky, jelikož pro ně je toxický.Jak si ukážeme níže.

Celkově lze říci, že permethrin je velmi významný pro ochranu psů a vojska před
důležitými chorobami přenášenými hmyzem a parazity. Jeho vlastnosti repelentu a insekticidu zajišťují účinnou ochranu před klíšťaty, blechami a dalšími hmyzem a parazity, které mohou být pro psy a vojáky velkým problémem.

Použití permethrinu v oblasti ochrany psů a vojenského zdravotnictví se stalo velmi rozšířeným díky jeho účinnosti a bezpečnosti pro lidi a zvířata, pokud se používá podle návodu. Nicméně, jako u všech chemických látek, je důležité používat permethrin s opatrností a dodržovat všechny bezpečnostní pokyny.

Kromě ochrany psů a vojáků se permethrin také používá v zemědělství k ochraně plodin a zvířat před hmyzem a dalšími parazity. Dále se využívá v domácnostech k likvidaci hmyzu, jako jsou mravenci nebo moli, mouchy, rybišky, štěnice, atd atd.
Vzhledem k významnému využití permethrinu je důležité zajistit, aby se používala bezpečně a správně. Pokud máte otázky ohledně použití permethrinu pro ochranu vašeho psa nebo vojenského vybavení, obraťte se na odborníka, jako je veterinář nebo specialista na vojenské zdravotnictví, popřípadě na podporu prodeje armyrepelent.cz a armyrepelent.sk

ANTIPARAZITÁRNÍ PŘÍPRAVKY VE ZKRATCE:

Pozor Aktualita:  PR: Invazní sršně: Dokáže eliminovat do několika minut, již se rozšířily do ČR

Army Repelent je extrémně účinný permethrinový přípravek (repelent) i pro psy. Spolehlivě hubí a chrání proti vnějším parazitům (blechy, klíšťata) u psů. Tím rovněž pomáhá léčit a předcházet
přidruženým komplikacím, např. alergii na bleší kousnutí.
Cílový druh zvířat: pes. Přípravek je určen k ošetření psů proti blechám Ctenocephalides spp. a klíšťatům Ixodides spp. Usmrcuje blechy a klíšťata a navozuje ochranu před reinvazí až na 12 týdnů u varianty Extreme s 2,1 %.

Postup:

Nástřik repelentu kromě vaší uniformy můžete aplikovat na pejska tím, že jej kompletně nastříkáte kromě očí a genitálií, pomůžete si i vetřením do srsti rukou.Druhý nástřik proveďte po 5 – 6 dnech.
Takto ošetřený pes bude chráněn až 3 měsíce u varianty Extreme s 2,1%. U varianty s 1% je průměrná doby ochrany měsíc až 2 měsíce.
Pokud se však objeví klíště, blecha což je možné pokud jste na nějaké místo zapomněli, opět bez ohledu na poslední nástřik, ošetřete srst psa ihned.
Armyrepelent může být využitý na všechny savce kromě koček a vodních organismů. Níže uvedeme i video kdy majitel nerespektoval upozornění a nastříkal permetrinový přípravek na kočky, záběry jsou drastické.! Prosím, jediná nevýhoda je toxicita na kočky a pro vodní organismy.

Lze léčit i svrab v uších?

PharmDr. Radka Procházková :

Dobrý den, ušní svrab, nebo také ušní prašivina, je onemocnění zevního zvukovodu zvířat, způsobené parazitickými roztoči z čeledi Prosoptidae. Původcem ušního svrabu psů a koček je strupovka ušní (Otodectes cynotis), která napadá i fretky, lišky a ostatní šelmy. Svrab se přenáší snadno z jednoho zvířete na druhé. Roztoči nejsou všichni jen ve vnějším zvukovodu, ale nachází se také v okolí uší na hlavě, krku, na zádi a u kořene ocasu. Celkově podávaná antiparazitika mají obrovskou výhodu v delší době působení, čímž chrání před reinfekcí. U psů a u králíků fungují permethrinové spreje na výbornou.

U psů, králíků se používá i Armyrepelent,Stronghold nebo Advantage s opakováním za měsíc. Advantage může být na ušní svrab poněkud účinnější než Stronghold. Z méně známých antiparazitik fungují výborně tablety proti klíšťatům a blechám – a spot-ony pro kočky – Bravecto. Neméně důležitou součástí léčby je mechanické odstranění co největšího množství mazu. Toho docílíte pomocí ušních čističů, které rozpouští ušní maz (např. Otifree). Hezký zbytek dne Kvapilová Radka

Armyrepelent možno využít jako jakýkoliv jiný sprej na ochranu a léčbu svrabu nejen u člověka ale i psů, králíků a dalších savců kromě koček.
Armyrepelent je ideální prostředek i na ochranu koní před komáry, mouchami, blechami a dalšími parazity.
Armyrepelent je univerzální díky čisté emulzi permethrinu, která neobsahuje DEET a další jiné chemické látky kromě tetrametrinu, který prodlužuje účinnost repelntu.

Pozor Aktualita:  Peter, ktorý vystupuje pod prezývkou Medvedí Lesný Duch, si našiel neobvyklú záľubu (ROZHOVOR)

Obecně však :

Nepoužívat u štěňat do věku 3 měsíců.
Nepoužívat u štěňat a psů o hmotnosti nižší než 2 kg.
Bezpečnost přípravku v období gravidity a laktace nebyla stanovená. Nepoužívat u gravidních a laktujících fen.
Nepoužívat v případě přecitlivělosti na léčivou látku nebo na některou z pomocných látek.
Nepoužívat u psů nemocných nebo v rekonvalescenci a nebo v případě kožních lézí.
Nepoužívat u koček. Přípravek je extrémně jedovatý pro kočky, může způsobit jejich úhyn.
Je zapotřebí kočkám zabránit kontaktu s ošetřeným místem léčeného psa minimálně 72 hodin.
Je velmi důležité se ujistit, že nemůže dojít k otírání se kočky o psa v místech aplikace léku.
V případě náhodné expozice kočky je potřebné vyhledat veterinárního lékaře. Nežádoucí účinky Lze pozorovat mírné lokální podráždění v místě aplikace, které odezní během 48 hodin. Může se objevit přechodná alopecie v místě podání. Po aplikaci se může vyskytnout přechodná hyperestézie a svědivost.

Armyrepelent chrání:

Před klíšťaty, blechami, muňkami, tiplíky (slepice), hovady, kloši a dalšími parazity – chrání naše mazlíčky ektoparazitní funkcí. Jak je ale možné, že například pouhá kapička z pipety dokáže klíště zahubit či odpudit? Za tuto vlastnost vděčí především obsahu účinné látky. Chemické složení ektoparazitik je dnes velmi rozmanité, u jedné kategorie ektoparazitních přípravků se můžete setkat až s několika druhy účinných látek, nejúčinější je však permethrin s tetramethrinem.

A proč byste o účinných látkách měli něco vědět?

Jednoduše: každá účinná látka má svá specifika a znalost těchto specifik Vám pomůže vybrat ten pravý (a bezpečný) přípravek pro Vašeho psa, koně, králíka, morče, papouška, slepici.. v kontextu jejich života.

My se teď podíváme na zoubek nejčastějším druhům účinných látek v přípravcích pro psy a uvedeme i některé příklady přípravků dostupných.

Znova tedy Permethrin :

Za zmínku stojí asi nejpoužívanější účinná látka permetrin (permethrin). Jde o syntetickou látku ze skupiny pyretroidů ( vyrábí se synteticky z chryzantém). Vůči vnímavým organizmům (např. parazitům) se chová jako neurotoxin. Většině zvířat je neškodný, ale jeho hlavní nevýhodou je vysoká toxicita pro kočky a ryby. Špatně se vstřebává kůží a má repelentní účinky, což je pro jeho využití významné. Z těchto důvodů bývá užíván i pro penetraci tkanin, např. k výrobě uniforem pro armádu nebo pro oblečky pro psy.

Permethrin naleznete mj. v preparátech Bio kill, a také Army Repelentu Vietnam, Magnum i Extreme.
Permethrin – se objevuje v antiparazitních přípravcích pro psy, ale je extrémně jedovatý pro kočky. U kočky se může objevit alergická reakce ve formě svědění, vypadávání srsti či zarudnutí kůže. V případě, že ho olízne může více slinit, zvracet, ojediněle se může vyskytnout třes, nervozita či dokonce deprese. Ve výjimečných případech může dokonce dojít k úhynu zvířete.

Pozor Aktualita:  Listina základních práv a svobod článek 17

A pozor, kočka se může otrávit i při kontaktu se psem, kterému byl právě podán přípravek s permethrinem. Po podání antiparazitik je dobré, aby spolu nepřišli do kontaktu minimálně 24 hodin.

Permethrin není škodlivý pro většinu savců a ptáků, je však vysoce toxický pro kočky a ryby.
Níže uvedeme postupy jak postupovat pokud si vaše paní armyrepelentem nastříká kočku.


První pomoc :

Pokud vaše kočka nějakým způsobem požije toxickou látku ať už vdechnutím či olízáním, doporučujeme jít s ní na čerstvý vzduch a dát jí napít mléka. Mléko na sebe totiž dokáže navázat škodlivé látky. Poté vyhledejte pomoc veterináře.

Co je ještě pro kočku toxické?

Například semena jablek, pecka meruňky a třešně, aloe vera, břečťan popínavý, lilie velkokvětá, muškát, jmelí a cibule.

Víte, že: Taková blecha preferuje psí či kočičí kůži, ale v momentě, kdy potřebuje potravu v podobě krve nepohrdne ani napadení člověka? Tím, že budete chránit psy a kočky proti těmto parazitům, chráníte i své vlastní zdraví.

Otrava permethrinem u koček :

Kočky, narozdíl od psů, mají sníženou funkci metabolizovat (přeměna na neškodné látky) a eliminovat tyto látky z těla. Otrava se projevuje zejména neurologickými příznaky: třes, záškuby, křeče, nadměrné slinění, zvýšená tělesná teplota. Dávka, která může vést ke smrti je velmi malá – i jedna kapka.

Pro psy jsou tyto přípravky neškodné.

O které přípravky se jedná znovu tedy?

Armyrepelent ( všechny varianty )
Advantix spot-on
Bio Kill sprej
Arpalit
Bob Martin Premethrin spot-on
Duowin spot-on, sprej
Expot spot-on
Petosan spot- on
Top Spot On Stronger spot-on

Tyto přípravky jsou určeny pouze pro psy a měli bychom se jim vyhnout i u psů, kteří sdílí domácnost s kočičím parťákem – kočka může přípravek psovi olíznout ze srsti. V případě použití sprejů v prostředí při boji proti blechám je potřeba jejich zaschnutí a důkladné vyvětrání, než do místnosti kočku pustíte.

Doporučení :

Vždy se poraďte s prodejcem, nebo veterinárním lékařem při výběru vhodného přípravku na ochranu mazlíčků.

Pokud se stane, že omylem aplikujete nevhodný přípravek na kočku, první pomocí je jeho důkladné omytí z kůže a srsti.

Varování pro chovatele: Tohle udělá s kočkou repelent pro psy!
Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/350803-varovani-pro-chovatele-tohle-udela-s-kockou-repelent-pro-psy

Zdroj: www.armyrepelent.cz