Nové nemoci vniknou do Česka – Klíšťata (armyrepelent.cz) – krymsko-konžská hemoragická horečka

Nové nemoci vniknou do Česka

Africká klíšťata se do Česka dostávají například s tažnými ptáky a mohou šířit krymsko-konžskou hemoragickou horečkou.
Ta se projevuje silnou horečkou, krevními výrony, hubnutím i poškozením jater.

V Polsku se šíří africká klíšťata hyalomma a jejich výskyt už vědci zaznamenali i v Německu, Rakousku, na Slovensku i v Česku a mohou například šířit krymsko-konžskou hemoragickou horečku, u níž se úmrtnost pohybuje mezi 15 až 40 procenty. Nemoc se projevuje silnou horečkou, krevními výrony, hubnutím i poškozením jater, uvádí web televize Polsat News.

“Hyalomma je mnohem větší než naše klíště obecné, má jiné zbarvení a většinou se k nám dostane s tažnými ptáky, kteří se vracejí do Evropy ze svých zimovišť,” říká pro TN.cz Radek Šíma z Biologického centra Akademie věd.

Pozor Aktualita:  Obžalovaný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude dočasně v psychiatrické péči

Spíše než na lidech ovšem africká klíšťata u nás vědci nacházejí například na koních. “Jedno se ale objeví za několik let, takže jde spíše o raritu. Zatím se ani nepotvrdilo, že by u nás klíšťata hyalomma dokázala přežít zimu,” uklidňuje Šíma.

Krymsko-konžskou hemoragickou horečku bychom neměli podceňovat podle epidemiologa Romana Prymuly. “Toto onemocnění je něco mezi horečkou dengue a klíšťovou encefalitidou. Už dnes u nás klíšťata šíří také babeziózu,” upozorňuje Prymula.

“Toto onemocnění způsobuje jednobuněčný prvok rodu babesia, který je blízkým příbuzným původci malárie. Babesia prostřednictvím klíštěte obecného, pijáka lužního a pijáka stepního napadá domácí a divoká zvířata i lidi,” informuje web

Pozor Aktualita:  Díky dělostřeleckému pluku se v Brdech daří tajemným listonohům letním. Právě se líhnou

S tím, jak se bude měnit klima, se u nás budou podle Prymuly šířit i další choroby. “Zatím ale není nutné podnikat nějaká zásadní opatření, v případě západonilské horečky ale může být rizikové například dárcovství krve,” dodává Prymula.

Odborníci varují: Aktivita klíšťat je nyní mimořádně vysoká (13/5/2024):
Celé Video (zdroj) :

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/557660-prymula-pocitejme-s-novymi-nemocemi-africka-klistata-prinaseji-tazni-ptaci

Zaručená ochrana je samozřejmě kvalitní repelentní přípravek ideálně na oblečení po vzoru armád s permethrinem. Ty dodáváme v balení po 0,5 litru kde pokryjete 20 až 25m2 materiálu ve dvou koncentracích 1% od 399 Kč a nejsilnější varianta 2,1% za 750 Kč z nabídky možno vybírat zde:

https://armyrepelent.cz/obchod/