Nová pravidla pro třídění odpadu budou komplikací (nejen) pro obce

Zdroj: Pexels/Bulat Khamitov

ČESKO – Zákon o odpadech, který vstoupil v platnost již v roce 2020, postupně zamotá hlavu nejen občanům, ale i obcím. V rámci komplexní transpozice evropské legislativy do českých zákonných norem je významně podporováno třídění odpadu a také jeho recyklace. Jak se ale ukazuje, obcím, na které by měly související povinnosti dopadnout již počátkem roku 2025, chybí finance, ale i kapacity na příslušné úkony.

Ambiciózní cíle

Jak se říká, cesta od pekel je dlážděna dobrými úmysly. Nyní tak v zájmu udržitelnosti a efektivního odpadového hospodářství musí Česko od roku 2025 naplňovat první cíl vytyčený vzhledem k evropské legislativě, tedy zajistit recyklaci minimálně 55 % komunálních odpadů. Kromě toho obce budou muset zajistit oddělený sběr recyklovatelných složek komunálních odpadů, a to na úrovni alespoň 60 %. Po dalších pěti letech, tedy v roce 2030, pak požadavek v obou případech vzroste o 5 %, což platí i pro pětileté období následující počínaje rokem 2035.

Pozor Aktualita:  V Luhačovicích začala rozsáhlá rekonstrukce parkoviště za nákupním střediskem

Česko se tomuto objemu ale zatím ani zdaleka neblíží (byť se situace mírně zlepšuje). Scházejí především recyklační kapacity a odpad stále míří na skládky. I proto tedy ministerstvo životního prostředí připravuje nový typ podpory pro ty, kdo materiál zpracují. „Bude to kombinace dotace a finančního nástroje, abychom podpořili dotřiďovací linky a také výrobu z druhotných surovin,“ potvrdil šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL). Za případné úvěry by pak mohl ručit i stát. Další podrobnosti budou známy v příštím roce – jasné však již nyní je, že bez nových třídicích linek nebude možné stanovené cíle naplnit. To nakonec potvrzují i sami představitelé obcí. Ostatně, moderní třídicí linky jsou v Česku jen tři.

Pozor Aktualita:  Blažek si mohl sám vyhodnotit, že ta otázka není vhodná, vzpomíná nejvyšší žalobce

Shoda ale zároveň panuje na tom, že problémem není ani tak třídění (v něm jsou Češi poměrně dobří), ale zejména následné využití odpadu a jeho recyklace, což bez pomoci státu nepůjde. Česko by totiž dle slov ministra Hladíka mělo např. začít vyrábět produkty z recyklátů, aby vyhozené a vytříděné materiály nemířily do zahraničí.

Jak Česko třídí

Třídit odpad na papír, plast a sklo si lidé v Česku již docela zvykli. Na mnoha místech je navíc popelnice na netříděný odpad speciální zpoplatněna tak, aby obyvatelé k třídění byli více motivováni. V separaci odpadu pak mají nejlepší výsledky obce na Olomoucku a Pardubicku, naopak nejhorší v Praze. Již téměř deset let třídíme také kovy a bioodpad. Přesto poslední data týkající se odpadu za předloňský rok ukazují, že právě komunální odpad nejčastěji, a to ve 45 % případů, končí na skládkách. Recyklováno pak bylo pouze 41 % z jeho objemu – a tato hodnota se od roku 2022 příliš nezměnila. Rok 2025 tedy bude znamenat velkou výzvu vzhledem k nutnosti zvýšit recyklaci o téměř 15 %.

Pozor Aktualita:  "Chceme klid, ne chlastačku a lunapark." Megalomanská výstavba znovu rozděluje Lipno

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….