Nejstarší orchestry světa

Velcí skladatelé a hudebníci přicházejí a odcházejí, ale tyto orchestry obstály ve zkoušce času.

Které orchestry patří mezi nejlepší na světě? Mnoho lidí sestavilo „definitivní“ seznamy. Zdá se však, že se jedná o poněkud subjektivní kategorii. Jak vlastně definovat „nejlepší“?

Držet se ověřitelných seznamů je méně kontroverzní. Co kdybychom tedy hledali nejstarší orchestry světa Přitom narazíme i na některé z nejlepších, protože vysoký věk je vždy spojován s prestiží. Ani tato kategorie však není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Mnoho orchestrů na svých webových stránkách tvrdí, že patří mezi „nejstarší na světě“. Který z nich je tedy skutečně nejstarší?

Královský dánský orchestr

Stará scéna, historická budova a sídlo Královského dánského orchestru od roku 1874. (AndreasPraefcke / CC BY-SA 3.0)

Královský dánský orchestr je podle kritéria délky existence nejstarším orchestrem na světě. Byl založen v roce 1448 a existuje již téměř 600 let. Když se však podíváme na jeho počátky, definice „orchestru“ se stává poněkud nejasnou. Původně vznikl jako sbor trubačů a jednoho tympánisty během vlády krále Kristiána I.

Od svého založení dostává každý člen pořadové číslo v chronologickém pořadí. Prvním členem byl trubač jménem „pan Walther“ a od té doby se na seznamu objevilo mnoho významných jmen. Anglický hudebník John Dowland byl členem číslo 140 a německý skladatel Heinrich Schütz číslo 259.

Jedním z jeho novějších dirigentů byl v letech 1947 až 1972 samotný dánský král Frederik IX. V roce 1948 dokonce vydal nahrávku své práce s dánským orchestrem na podporu uprchlíků z druhé světové války.

Orchestr Gewandhausu

Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejstarším orchestrem světa Orchestr lipského Gewandhausu. Byl založen v roce 1743, tedy téměř před 300 lety – téměř tři století po vzniku dánského orchestru. Ve srovnání s ním se tak zdá poměrně mladý.

Proč tento rozpor? Královský dánský orchestr byl totiž technicky vzato „hudební soubor“, když byl založen. Moderní symfonie tehdy ještě neexistovala. Orchestr Gewandhausu byl první, který měl čtyři sekce: žesťovou, bicích nástrojů, dechovou a smyčcovou.

Pozor Aktualita:  Udělám všechno pro to, abyste se bavili. Helena Vondráčková slavila v O2 areně

Podobně jako mnoho jiných orchestrů na tomto seznamu začínal jako soukromé uskupení, které hrálo pro publikum složené z bohatých lidí. Tyto koncerty, původně známé jako Grosse Musicalische Concerte („Velké hudební koncerty“), se však staly tak populární, že orchestr začal vystupovat v místním hostinci zvaném „Tři labutě“, kde zůstal více než tři desetiletí. Jedním z častých účinkujících v této rané fázi byl Wilhelm Friedemann Bach, nejstarší syn Johanna Sebastiana Bacha.

Poté se soubor přestěhoval do horního patra lipské textilní budovy, a brzy se stal známým jako Orchestr Gewandhaus (domu rób).

Státní orchestr ve Výmaru

Orchestr Staatskapelle Weimar, založený v roce 1491, je téměř stejně starý jako Královský dánský orchestr. Vytvořil ji kurfiřt Fridrich III. Saský, známý jako „Moudrý“ pro svou roli při ochraně Martina Luthera během počátků reformace. Jak napovídá název Staatskapelle, původně se soubor scházel v kapli a podobně jako Královský dánský orchestr byl malým hudebním souborem. Má bouřlivou historii, několikrát byl rozpuštěn, než se ustálil v současné podobě.

Podobně jako Orchestr Gewandhausu má také spojení s rodinou Bachů – tentokrát s velkým Johannem Sebastianem. Johann působil jako varhaník a koncertní mistr ve Výmaru v letech 1708 až 1717.

Orchestr dirigoval také Franz Liszt, který v letech 1848 až 1858 premiéroval díla Hectora Berlioze, Camilla Saint-Saënse a Richarda Wagnera.

Newyorská filharmonie

19. století je obdobím, kdy se orchestry začaly rozšiřovat do velkých světových měst. To dává smysl, protože právě tehdy se symfonie ustálily do podoby, kterou známe dnes.

Newyorská filharmonie je podstatně mladší než ostatní orchestry, které jsme zatím zmínili, ale má tu výsadu, že je nejstarším orchestrem ve Spojených státech.

Na svém prvním koncertu v roce 1842 orchestr uvedl Beethovenovu Pátou symfonii. V raných letech také členové orchestru zároveň plnili roli uvaděčů. Nosili bílé rukavice, vítali návštěvníky koncertu a pomocí bílých dřevěných holí je usazovali na lavice.

Pozor Aktualita:  Místo vlaku autobusem. Uzavírka začíná v sobotu

Orchestr zažil světové premiéry několika slavných děl: Čajkovského Klavírního koncertu č. 2 v roce 1881 a Dvořákovy Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa v roce 1893. V roce 1846 se stal prvním orchestrem v Americe, který uvedl Beethovenovu Devátou symfonii. Leonard Bernstein byl jedním z jeho bývalých hudebních ředitelů.

Leonard Bernstein
Leonard Bernstein s členy filharmonie při zkoušce na televizní vysílání, kolem roku 1958. Bert Bial, archiv Newyorské filharmonie. (Barbara Haws / CC BY 2.5)

Královská liverpoolská filharmonie

Technicky vzato, nejstarším orchestrem v Anglii byla Královská filharmonická společnost se sídlem v Londýně. Klíčové slovo zde však je „byla“, protože tato organizace, založená v roce 1813, byla rozpuštěna v roce 1932.

Čest být nejstarším britským orchestrem, který funguje nepřetržitě, nyní připadá Liverpoolu. Královský liverpoolský filharmonický orchestr se pyšní dlouhou tradicí hudební excelence. Byl založen v roce 1840, tedy jen o dva roky dříve než Newyorská filharmonie.

Královský liverpoolský filharmonický orchestr je jedním ze dvou orchestrů, které mají tu čest být pod patronátem britského panovníka. Zesnulá královna Alžběta II. navštívila liverpoolskou koncertní síň mnohokrát a v loňském roce byl jako nový patron orchestru jmenován král Karel III.

Saský státní orchestr

Při příležitosti 150. narozenin Roberta Schumanna se 6. srpna 1960 ve Zwickau konal symfonický koncert Sächsische Staatskapelle Dresden. (Německý federální archiv / CC-BY-SA 3.0 de)

Sächsische Staatskapelle Dresden je dalším z velmi starých orchestrů. Byl založen v roce 1548, přesně sto let po Královském dánském orchestru. Po Staatskapelle Weimar je třetím nejstarším hudebním souborem v tomto seznamu.

Podobně jako Staatskapelle Weimar založil i tento orchestr saský kurfiřt, tentokrát Mořic Saský. A stejně jako u Královského dánského orchestru, i zde najdeme spojitost s německým skladatelem Heinrichem Schützem. Tyto rané hudební soubory měly mezi sebou více společného, než by se mohlo zdát. Nejlepší hudebníci své doby soupeřili o místo v těchto prestižních orchestrech, a jen několik z nich přežilo až do dnešních dnů.

Pozor Aktualita:  Je libo tipy? Stránka láká na nesplnitelné, v pozadí stojí člověk z problematického sázkového byznysu

Nejslavnějším skladatelem, který byl s tímto orchestrem spojen, byl Richard Strauss, jehož devět oper mělo premiéru právě v Drážďanech.

Berlínská filharmonie

Toto je „nejmladší starý orchestr“ v tomto seznamu. Berlínská filharmonie byla založena v roce 1882. Jak praví příběh, členové jiného hudebního souboru pod vedením Benjamina Bilseho nebyli spokojeni s novými smlouvami. Padesát hudebníků se oddělilo a začali si říkat „Bývalý Bilseho soubor“.

Ale velké věci často mívají neobvyklý původ, a i když uskupení, které dnes nazýváme Berlínská filharmonie, není nejstarším orchestrem na světě, trvale se řadí mezi ty nejlepší. V anketě Critics’ Choice, kterou v roce 2023 uspořádal hudební portál Bachtrack, Berlín získal výrazně více hlasů než Vídeňská filharmonie (která je mimochodem starší).

Bergenská filharmonie

Bergenský filharmonický orchestr (1964). (AFNDG / CC0)

Bergen? Ano, tohle norské město má bohatou hudební tradici.

Největší norský skladatel Edvard Grieg pochází právě z Bergenu. Je náhoda, že Bergenská filharmonie, založená v roce 1765, je nejstarším norským orchestrem? Vůbec ne. Stejně jako u ostatních orchestrů na tomto seznamu, i zde platí, že špičkové orchestry jsou spojeny s významnými skladateli – a Grieg měl k Bergenské filharmonii velmi blízko.

Společně se svým téměř současníkem, Orchestrem Gewandhausu, stojí Bergenský orchestr na pomezí mezi „opravdu starými“ hudebními soubory z Dánska, Drážďan a Výmaru a „relativně mladými“ starými orchestry z Berlína, New Yorku a Liverpoolu. Přestože se zdá, že stáří orchestru je vnímáno subjektivně, všechny tyto soubory si zaslouží náš obdiv.

ete

The post Nejstarší orchestry světa appeared first on Epoch Times ČR.

✅ Více: ZDROJ ZDE