Na mezinárodním kongresu o vyzbrojování, který se konal ve dnech 21.–25. října 2024 v polském Krakově, představila společnost Pit-Radwar ze skupiny PGZ nový 35mm samohybný protivzdušný systém využívající programovatelnou munici. Je určen k začlenění do vyvíjející se architektury protivzdušné obrany polských ozbrojených sil, má za cíl posílit schopnosti protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu (VSHORAD) proti moderním vzdušným hrozbám, včetně dronů, letadel a řízených střel.
Foto: SA-35MM na podvozku Jelcz 6×6 | Pit-Radwar / Public domain
Nově představený systém s názvem SA-35MM kombinuje automatický kanon AM-35 mm s programovatelnou municí. Je vybaven nezávislým optoelektronickým systémem sledování cíle nazvaným ZGS-35, hybridním systémem řízení palby s radarem TUGA a optoelektronickými senzory. Systém je namontován na platformě Jelcz 6×6 třetí generace a je vyvinut tak, aby mohl zasahovat široké spektrum vzdušných cílů provádějících v palebném pásmu změny v kurzu, rychlosti a výšce, což umožňuje efektivní protivzdušnou obranu stacionárních strategických prostředků, soustředění vojsk i manévrujících jednotek.
SA-35MM je obzvláště účinný proti levným, malým a velmi malým cílům, jako jsou bezpilotní letouny, včetně vyčkávací munice. Je kompatibilní s polskými systémy protivzdušné obrany a je schopen autonomního zasahování cílů, přičemž nabízí vysokou úroveň automatizace a možnosti dálkového ovládání. Jeho konstrukce umožňuje rychlou připravenost k misi a nasazení bez nutnosti ručního seřizování.
Automatický kanon AM-35 mm má rychlost střelby 550 ran za minutu a je vybaven oboustranným řetězovým systémem podávání munice se zásobníkem o kapacitě 2 x 100 nábojů. Může okamžitě přepínat mezi dvěma typy munice, obvykle podkaliberní FAPDS-T (Frangible Armour Piercing Discarding Sabot with Tracer) a programovatelnou Air Burst Munition (ABM), což mu umožňuje účinně bojovat proti různým vzdušným i pozemním hrozbám. Kanon má díky využití technologie uhlíkových vláken menší rozměry a hmotnost a může fungovat autonomně prostřednictvím vlastní konzole dálkového ovládání nebo integrovaně se systémem řízení boje.
Optoelektronický sledovací systém ZGS-35 zahrnuje infračervenou termovizní kameru, kameru pro denní světlo, laserový dálkoměr s vysokou opakovací schopností a videosledovací zařízení. Tyto komponenty umožňují přesnost dynamického sledování objektů, což systému umožňuje provádět bojové operace za různých povětrnostních podmínek, ve dne i v noci. Sledovací hlavice má operační rozsah v elevaci od -10° do 85° a může se nepřetržitě otáčet o 360° v azimutu.
Radar TUGA, který je součástí systému řízení palby, pracuje na principu spojité vlnové modulace podle frekvence (FMCW) s aktivní elektronicky snímanou anténou (AESA) v pásmu X. Radar je vybaven anténou AESA, která je součástí hybridního systému řízení palby. Tato radarová technologie využívá nízký výkon vysílaného signálu, což ztěžuje jeho detekci nepřátelskými průzkumnými zařízeními, a zvyšuje tak bezpečnost operace. Navzdory nízkému výkonu a kompaktním rozměrům má radar TUGA detekční dosah od 50 metrů do 50 kilometrů a dokáže odhalit malé bezpilotní letouny na vzdálenost až 5 kilometrů.
Na vývoji systému se podílí společnost Pit-Radwar, Vojenská technická univerzita a společnost Mesko. Projekt je spolufinancován polským Národním centrem pro výzkum a vývoj (NCBiR). Během kongresu provedla společnost Pit-Radwar ukázky prezentující schopnosti systému. Jeden z testů zahrnoval zaměření malého bezpilotního letounu vzdáleného 1 000 metrů s úhlovou velikostí 0,5×2,0 miliradiánů. Dělo AG-35 dosáhlo rozptylu maximálně 0,5 miliradiánu, což přesně odpovídalo rozměrům bezpilotního letounu a demonstrovalo přesnost systému.
Výsledky polních testů ukázaly, že dosažení 99% pravděpodobnosti zásahu cíle alespoň jedním projektilem vyžadovalo vypálení 24 ran munice TP-T/FAPDS-T. Naproti tomu při použití programovatelné munice ABM bylo střelbou pouhých sedmi projektilů dosaženo pravděpodobnosti zásahu na úrovni 97 %, přičemž každý projektil uvolnil více než 50 subprojektilů. To představuje výrazné snížení spotřeby munice při zachování vysoké pravděpodobnosti zničení cíle.
Společnost Pit-Radwar navrhla integraci 35mm kanonu do samohybných systémů umístěných na kolovém podvozku AS-35. Byly navrženy dvě konfigurace baterií protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu (VSHORAD). První, dělostřelecká baterie, by se skládala ze čtyř samohybných děl SA-35, vozidla řízení palby WG-35, velitelského vozidla a radaru pro předběžnou detekci, jako jsou systémy Soła nebo Bystra. Druhá, raketová dělostřelecká baterie, by kromě dělostřeleckých komponentů zahrnovala samohybné raketové systémy Poprad vylepšené o technologie proti bezpilotním letounům a sledovací radar v pásmu K.
Účastníci kongresu vyjádřili naději, že program bude realizován důsledně, přičemž někteří předpokládají, že první baterie budou funkční do roku 2026. Jiní zdůrazňovali nutnost masové výroby pro zajištění bezpečnosti klíčových objektů a jednotek, zejména s ohledem na rostoucí využívání bezpilotních letounů v moderních konfliktech, jako jsou konflikty na Ukrajině, v Gaze nebo v Libanonu.
Zdroj: armyrecognition.com
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy