Krtci jsou aktivní i na podzim. Nevzhledné krtince na zahradě a co s nimi

Foto: Rýdlová J.

Ačkoli se říká, že na podzim se zahrada chystá ke spánku, totéž zdaleka nelze tvrdit o krtcích. Vůbec je nezajímá, že začíná listopad. Vesele vyrábějí své krtince na vaší zahradě a ani je nenapadne respektovat, že v katastru nemovitostí jste jako majitel pozemku zapsáni vy, a nikoli oni. Je tedy pochopitelné, že v návalu spravedlivého hněvu máte chuť krtkovi-škůdci zakroutit krkem. Problém je, že na vás většinou, na rozdíl od krtinců, nečeká. Takže udělat s ním krátký proces není tak úplně jednoduché. Navíc ani s jeho škodlivostí to není zas tak černobílé.

Malý, ale pracovitý

Říká se, že pro úspěšný boj je potřeba poznat dobře svého nepřítele. Krtek měří přibližně do 15 cm a váží do 120 g. Je tedy dlouhý asi jako klasická menší poštovní obálka a váží o něco více než 100g tabulka čokolády. Má tmavou sametovou srst. Je savec, takže krtice (tak se nazývá samice) své mláďata kojí. Krtka často nesprávně pokládáme za hlodavce. Je však hmyzožravec. Nepohrdne ani larvami, žížalou, červem či mravenci. Ulovené dobroty si nanosí do svých podzemních komůrek. Krtci bývají nejaktivnější zpravidla na jaře a dále také na podzim, vyhovuje jim totiž vlhká a měkká půda. V zimě svou činorodost poněkud utlumí, ale rozhodně nespí, akorát chodbičky vytvářejí ve větší hloubce.

Pozor Aktualita:  „Nebudeme nečinně přihlížet“ – demokratičtí guvernéři už plánují obstrukce vůči Trumpovi

Krtek si hloubí dva typy chodeb: povrchové (těsně pod povrchem), v nichž shání potravu, a hlubinné (5 až 20 cm pod povrchem), kde žije a skladuje potravu. Za hodinu je schopen vyhrabat chodbu i 5 m dlouhou, celkově za den asi 50 m chodeb. V součtu mohou jeho chodby dosahovat až několik stovek metrů. Krtek se dožívá 3 až 5 let. Jeho přirozenými predátory jsou sovy a dravci, kteří jsou schopni jej zaznamenat i pod zemí. Dále lišky a kuny, které mohou vyhrabat krtince, a krtka tak ulovit.

Proč ho nechceme

Lidem krtek vadí nejen proto, že svými krtinci ničí vzhled starostlivě pěstovaných trávníků, ale také proto, že svým hrabáním poničí kořínky rostlin a způsobuje propadání půdy.

Čím je užitečný

Je dobré vědět, že ačkoli krtek na naší zahradě zpravidla není vítán, jeho přítomnost půdě může i prospívat, a to z těchto důvodů:

  • Provzdušnění půdy. Krtci svými podzemními chodbami pomáhají provzdušňovat půdu. Zlepší se tak její struktura, a rostlinám se bude lépe dařit.
  • Kvalitní půda. Zemina z krtinců je velmi kvalitní – kyprá, bez kamínků, plevele a hmyzu. Hodí se tedy použít na záhon, do truhlíků nebo pro předpěstování sazenic. Určitě je velká škoda ji jen tak vyhodit.
  • Likvidace škůdců. Krtci se neživí kořínky rostlin. Jejich kořeny ničím hloubením, ale nikoli požíráním, zato sami mnohé škůdce konzumují.
Pozor Aktualita:  V tenisové dotační kauze policie obvinila i manželku vlivného funkcionáře. Škoda činí 52 milionů

Jak se ho zbavit

Krtek je v ČR chráněný, ale pouze na úrovni obecné ochrany (dle zákona o ochraně přírody a krajiny). Tento zákon chrání všechna volně žijící zvířata a zakazuje je bezdůvodně usmrtit nebo mučit.

Ve snaze zbavit se krtka se doporučuje nelikvidovat ho, ale pouze vypudit. Na internetu najdete nepřeberné množství rad počínaje sázením rostlin, jejichž aroma krtkovi vadí (údajně narcisy, cibule, česnek) či radou opatřit si kočku nebo psa, případně alespoň použít jejich chlupy. Dále tipy na živolovné pasti, kdy krtek uvázne v pasti živý, a vy jej pak vypustíte jinde (např. k sousedovi, s nímž máte pravidelné spory).

Krtci jsou velmi citliví na vibrace a zvuky. Můžete uspět i s podomácku vyrobeným odpuzovačem (např. do krtince umístit našikmo prázdnou skleněnéou láhev či PETku, které bude při větru vydávat pro krtka nepříjemné zvuky). Pokud se vám nechce nic vyrábět, lze zakoupit různé odpuzovače krtků (např. na solární dobíjení) vydávající vibrace a zvuky, které lidé zpravidla nevnímají, ale krtkům vadí.

Pozor Aktualita:  Nelze věřit vlastním očím. Technologie deepfake změní svět, Češi nejsou připraveni

Když se vám nechce nic řešit

Obecně platí, že krtek nemá rád ruch. Takže koste co nejčastěji trávu a vyhánějte své děti ven s tím, že musí několik hodin denně pobíhat po trávníku a intenzivně křičet. Jelikož krtek preferuje kyprou zeminu (lépe se mu v ní „krtkují“ jeho katakomby), líbí se mu zejména tam, kde se pán domu o zeminu či trávník pečlivě stará a provzdušňuje ho. Takže to s péčí příliš nepřehánějte a doufejte, že se krtek odstěhuje k pečlivějšímu sousedovi.

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….