Nymburk – Nymburské krematorium je významnou architektonickou kulturní památkou a potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Změnou projde nejen exteriér, ale i interiér. Celková stavba by měla po rekonstrukci působit uceleným a čistším dojmem a chybět nebude ani zvon na střeše navržený přímo autorem stavby Bedřichem Feuersteinem. Interiéry budou rekonstruovány tak, aby zůstaly zachovány původní historické prvky.
„Projekt rekonstrukce můžeme realizovat díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, kdy nám byla přiznána dotace ve výši 60 procent způsobilých výdajů, což dělá 12 milionů korun,“ uvedl nymburský místostarosta Zdeněk Vocásek. Pokud by město dotace nezískalo, rekonstrukce by musela být rozložena do více let a etap. Kvůli současně realizovaným investičním akcím je dotace pro město významná, celkový rozpočet na rekonstrukci objektu totiž činí zhruba čtyřicet milionů korun.
Na rekonstrukci dohlížejí památkáři, jde o jedinou kulturní památku města
Obnova krematoria je pod bedlivým dozorem Národního památkového ústavu i památkářů krajského úřadu, do jejichž pravomoci národní kulturní památka spadá. „Krematorium je jedinou nymburskou Národní kulturní památkou a jeho rekonstrukce byla dlouho odkládána. Celkově dojde k rehabilitaci hlavního objektu. Vnější vzhled budovy se změní především u severní přístavby z padesátých let minulého století, kde dojde k celkovému snížení stavby a sedlová střecha bude nahrazena střechou plochou. Tento krok dává ještě více vyniknout původnímu objektu z roku 1924, který je pokládán za nejvýznamnější dílo českého architektonického purismu. Cílem úpravy interiéru bylo především vytvoření komfortnějšího zázemí pro pozůstalé a zřízení výstavních prostor s expozicí věnovanou autorovi projektu architektu Bedřichu Feuersteinovi,“ uvedla místostarostka Stanislava Tichá
Budova krematoria byla první moderní stavbou republiky
Návrh nymburského krematoria pochází z dílny architektů Bedřicha Feuersteina a Bohumila Slámy. Stavbu provedla v letech 1920 a 1924 nymburská firma Emila Prücknera. Na počátku 50. let minulého století byla severní technická část razantně přebudována do dnešní podoby. V roce 2017 byl objekt prohlášen za Národní kulturní památku a je považován za vůbec první skutečně moderní stavbu po vzniku Československé republiky. Představuje nejranější a v celé další tvorbě českých architektů přední ukázku puristické architektury. Význam této památky bude připomenut a otevřen odborné i široké veřejnosti nově zřízenou expozicí.
Neopomenutelný je turistický a ekonomický potenciál, kdy národní kulturní památky často představují významné turistické atrakce, které přitahují návštěvníky a podporují ekonomiku regionu. Kvalitní rekonstrukce zvýší atraktivitu a zlepší návštěvnost, což přispěje k ekonomickému rozvoji dané oblasti.
Bedřich Feuerstein byl absolventem vyšší nymburské reálky, je mezinárodně uznávaný nejen jako architekt, ale i divadelní výtvarník, scénograf, malíř a kreslíř. Narodil se 15. ledna 1892 v Dobrovici a zemřel tragicky 10. května 1936 v Praze. Pochován je v rodinné hrobce na Loučeni. Jeho tvorba je ovlivněna kubismem a klasicismem a později purismem.
Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….