Jsou známy tři návrhy nové čtvrti Žofinka. Který nejvíce zaujme veřejnost?

OSTRAVA – Propojení historického centra Ostravy a Vítkovic, bydlení, základní škola, nový park, to vše by měla přinést nová ostravská čtvrť Žofinka. Návrhy třech finalistů urbanisticko-architektonické soutěže na podobu nové čtvrti představí výstava na prostranství před obchodním centrem Forum Nová Karolina. Návrhy najde čtenář i na konci článku. Nová čtvrť by měla mít převážně rezidenční charakter, ale nabídne také odpovídající občanskou vybavenost, obchody, služby i pracovní místa.

Lidé se mohou k jednotlivým návrhům vyjadřovat

Z celkem 29 přihlášených postoupily do finále soutěže tři týmy. Ohodnotit lze návrhy na výstavě umístěné od 11. dubna ve veřejném prostoru u obchodního centra Forum Nová Karolina, do 23. dubna se navíc veřejnost může k jednotlivým návrhům vyjádřit prostřednictvím online formuláře na webu soutěže. Komentáře veřejnosti budou k soutěžním návrhům předány porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování o vítězi.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás síti X , kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Podobu nové čtvrti Žofinka o rozloze zhruba 20 hektarů, která bude ležet na levém břehu řeky Ostravice mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovic, určí urbanisticko-architektonická soutěž, která se v těchto dnech blíží do svého finále. „Coby město Ostrava voláme po architektuře, která se prosadí nejen kvalitou samotného návrhu a následného zhotovení, ale také originalitou, jakousi obecnou vstřícností vůči svým uživatelům nebo celkovým a dlouhodobým obohacením podoby našeho města,“ sdělila náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová, která je zároveň členkou soutěžní poroty.

Porota má nyní k dispozici dva týdny na to, aby návrhy detailně prostudovala a po jednotlivých prezentacích předložených návrhů rozhodla o pořadí soutěžících. Soutěž probíhá formou soutěžního workshopu, který je neanonymní a umožňuje porotě vést se soutěžícími v průběhu přímý dialog. Soutěžní návrhy navíc hodnotí i experti v tématech dopravy a udržitelné mobility a životního prostředí. Vítězný návrh, který určí podobu nové čtvrti, vybere soutěžní porota složená dle pravidel České komory architektů z pěti nezávislých a čtyř závislých porotců. Předsedou poroty je architekt a urbanista Filip Tittl z kanceláře UNIT architekti. Mezi členy poroty je také architekt Ivan Reimann z uznávaného berlínského studia Müller Reimann Architekten nebo krajinářská architektka Lucie Vogelová, autorka nedávno otevřeného památníku obětem romského holokaustu v Letech u Písku. Členy závislé části poroty jsou pak zástupci města Ostrava a investora společnosti Pod Žofinkou Holding.

Pozor Aktualita:  Generace Z se bojí vrásek. Trendem mezi mladými v USA je "baby" botox

Jak šel se čtvrtí čas

Před vyhlášením soutěže v červnu loňského roku se místní obyvatelé mohli podělit o své hodnocení současného stavu území a navrhnout, co by nová čtvrť mohla nabídnout. Tyto podněty se staly součástí zadání soutěže. Žofinka bude nejen nová rezidenční čtvrť, ale také důležitý prvek skládanky, který dotvoří širší centrum Ostravy. Soutěžní týmy proto musely věnovat velkou péči návaznostem na okolí a návrhu veřejných prostranství, které nová čtvrť nabídne širšímu okolí.

Postupující návrhy

Tým 1 Studio Perspektiv, Marko&Placemankers

Žofinka se stává místem pro lidi – rodiny s dětmi, mladé podnikatele, postarší obyvatele i studenty. Nové místo pro život představuje moderní městskou čtvrť, která spojuje historii s urbanistickými principy. Cílem je vytvořit čtvrť s jasnou identitou, čitelnou strukturou a příjemným prostředím pro všechny generace. Koncept akcentuje udržitelnost, bezbariérovost a propojení s přírodními prvky, jako je řeka Ostravice a okolí.

Klíčovou ideou urbanistického řešení Žofinky je čitelná a přirozená orientace v prostoru. Prostorová organizace vychází z jasných linií, definovaných dominantami a vizuálně srozumitelnými podněty, které usnadňují pohyb a orientaci v území. Urbanistická koncepce klade důraz na sociálně odpovědný přístup, diverzifikaci bydlení a efektivní využití přírodních charakteristik území, včetně terénu a stávající vegetace. Tyto aspekty dohromady vytvářejí atraktivní a funkční místo pro život.

Pozor Aktualita:  O sbor je stále zájem. Přitom dnes je spoustu jiných lákadel, říká sbormistryně Campanelly

Návrhy: Studio Perspektiv, Marko&Placemankers

Tým 11 ADEPT, atelier.tečka, VEN.KU architekti, ohboi, VECTURA Pardubice

Žofinka je koncipována jako nové živé „město ve městě“, které se rozkládá mezi rušným historickým centrem a klidem přírody. Náš návrh vplétá zelené okolí do místní struktury každodenního života a umožňuje obyvatelům spojit se s přírodou a žít v blízkosti aktivních kondičních okruhů i klidných kontemplativních míst v zeleni. Masterplan pro Žofinku proměňuje městskou strukturu a zlepšuje mobilitu pro všechny díky intuitivní síti pěších cest, cyklistických pruhů a vhodně umístěné veřejné dopravě. Výsledkem je pestrá čtvrť, kde je minimalizována závislost na autech a kde je směs každodenních funkcí vždy v dosahu 15 minut chůze – od supermarketů, kanceláří a kaváren až po školy a parky.

Vizualizace: ADEPT, atelier.tečka, VEN.KU architekti, ohboi, VECTURA Pardubice

Tým 28 Pavel Hnilička Architects+Planners

Projekt, jehož cílem je si svoje budoucí obyvatele získat. Chce, aby byli pyšní, že jsou součástí nejen Ostravy, ale i právě nově vzniklé čtvrti – Žofinky.

Území bývalé Žofinské huti, později skládky strusky, přeměňujeme na novou živou čtvrť. Na základě terénní morfologie je Žofinka rozdělena do dvou celků, mezi kterými navrhujeme velkorysý lineární park. Ten na jedné straně otevíráme k Trojhalí, na druhém konci dáváme podnět pro jeho napojení na stávající zelené plochy v Dolní oblasti Vítkovice.

Nová čtvrť je zapojena do struktury města v místech, která logicky navazují na stávající ulice a veřejná prostranství. Navrhujeme propojení od Trojhalí a Nové Karoliny novou lávkou pro pěší a cyklisty na horní úroveň Žofinky. Šalamounovo sídliště navrhujeme propojit s Žofinkou v blízkosti nádraží Ostrava střed lávkou v prodloužení osy ulice Dr. Malého. Do Gongu a jeho okolí se lidé ze Žofinky dostanou lávkou z parku vedoucí přes železniční trať.

Pozor Aktualita:  Vzácní lemuři dostanou nový domov. Olomoucká zoo pro ně připravuje výběh

V návrhu využíváme široké palety charakteru veřejných prostranství. Definujeme dvě lokální centra. Jedno v blízkosti nádraží Ostrava střed a napojení na Novou Karolinu a park „U vlečky“. Druhé na horní úrovni v návaznosti na lávku vedoucí od Trojhalí a skryté v druhém plánu od nové třídy Jedna míle. Od nádraží k řece lze projít za 15 minut skrze prostory rozdílných měřítek a charakterů. Blízké Trojhalí a národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice vnímáme jako důležité aktivátory nové čtvrti. Na DOV komponujeme výhledy z městských interiérů a k Trojhalí otvíráme nový park.

Vizualizace: Tým 28 Pavel Hnilička Architects+Planners

Článek Jsou známy tři návrhy nové čtvrti Žofinka. Který nejvíce zaujme veřejnost? se nejdříve objevil na Novinykraje.cz.

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….