Je pro vás těžké zbavit se věcí, které už nepoužíváte? Zkuste pravidlo 3P. Uklidíte si doma i v hlavě

Foto: Rýdlová J.

Ve vztahu k hromadění věcí existují dvě protikladné skupiny lidí – sběrači a vyhazovači. Sběrači věci domů přinášejí, opačný pohyb jim však zpravidla neumožňují. Jejich skříně a šuplíky praskají ve švech, jelikož se v nich zákonitě hromadí šatstvo, boty, kabelky, zavařovací sklenice, přečtené časopisy či rezavé šrouby a matice. Vyhazovači zase vyhodí téměř vše, co jim přijde pod ruku (často včetně partnera), protože nesnesou pocit, že by drahocenné místo v jejich domově zabíralo něco neužitečného. Můžete si být jisti, že u nich nenajdete jedinou přebytečnou věc, kterou by bylo možné podložit viklající se skříň nebo obdarovat na památku nečekanou návštěvu. Do které skupiny patříte vy?

Nahromaděné věci nás připraví o víc než jen o místo ve skříni

Většina z nás se pravděpodobně více či méně pozná ve skupině první. Jsme si vědomi toho, že v našich příbytcích máme nějak příliš moc věcí. Jen nevíme, co vyhodit. Přemíra věcí nás však připravuje o cenné hodnoty. Za prvé nás okrádá o volný prostor a čas. Otevřeme přeplněnou skříň a půl hodiny se v ní přehrabujeme, než najdeme to, co potřebujeme. Za druhé nám bere naši energii, a to hlavně když se opakovaně a bez většího úspěchu snažíme některých věcí úklidem zbavit.

Pozor Aktualita:  Legálně tři rostliny a jen 50 gramů konopí? ‚Je to úlet, většina úrody se bude muset zničit,‘ říká Vobořil

Údajně lidé ve vyspělých zemích využijí jen asi 20 % oblečení ze svého šatníku. Přibližně stejné procento platí pro informace které skladují, tudíž se na 80 % souborů, papírů či fotek nikdy znovu nepodívají. Nechceme-li, aby nás věci zahltily, musíme se je naučit racionálně roztřídit a s některými se i rozloučit.

Jednoduše a rychle

Jak tedy určit, co si nechat a co vyhodit? Zkuste jednoduché pravidlo 3P, které je účinné, ať už se stěhujete, třídíte pozůstalost nebo prostě jen potřebujete „pročistit“ domácnost. Ponecháme si pouze věci, které jsou:

  • Praktické. Víme, že je využijeme.
  • Pěkné. Pohled na ně nám přinese radost nebo jejich přítomnost zútulní naši domácnost.
  • Památeční. Jsou pro nás cenné, protože nám připomínají milého člověka, krásné místo nebo příjemné zážitky.
Pozor Aktualita:  Na Tomkově náměstí čeká řidiče náročný víkend

Pokud je věcí v dané kategorii moc, ponecháme si ty, které splňují další „P“. Například narazíme ve skříni na dvoje šaty. Obojí se nám líbí. První jsou jednoduchého nadčasového stylu, druhé extravagantní, vhodné do divadla nebo na party, kam ale chodíme tak jednou za tři roky. První šaty budou pro nás určitě lepší volbou, jsou totiž nejen pěkné, ale také praktické. Využijeme je určitě častěji a nebudeme je ve skříni jen oprašovat v očekávání, že jednoho dne nastane příležitost je vyvětrat. Nebo při úklidu ve sklepě narazíte na dvě vázy. Obě jsou pěkné, ale jedna z nic je po babičce. Pokud jsou to vzpomínky příjemné, necháme si tu památeční. Pěkných váz si můžeme koupit kolik chceme, ale žádná z nich už nebude spjata s naším dětstvím u babičky.

Úklid působí pozitivně na naši mysl

Pokud se zbavíme přebytečných věcí, mnohdy zjistíme, že se cítíme lehčí také uvnitř. Úklid samotný může totiž hodně přispět k uklidnění naší ustarané a roztěkané mysli. Musíme k němu totiž nasměrovat své myšlenky, zároveň se však nejedná o nijak náročnou duševní činnost. S mnohými přebytečnými věcmi se zbavujeme také nejrůznějších vzpomínek či pocitů, které na nás působily mnohdy negativně. Navíc výsledek našeho úklidu – úhledně uspořádaná a prostorná polička, skříň nebo místnost, nás odmění radostným pocitem, který přenáší volný a klidný prostor také do naší mysli.

Pozor Aktualita:  Česko oslavilo vznik republiky, Pavel ocenil Jiřičnou, Kyliána i odbojáře

Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….