Jak na útvaru jednají s vojákem, který se vzepřel nezákonnému postupu v armádě a vyhrál soud?

Soud dal v listopadu loňského roku za pravdu četaři 74. mechanizovaného praporu v Bučovicích, který se ohradil proti postupu velitele, který ho poslal domů ze zahraniční mise s tvrzením, že je nutné provést jeho „psychiatrické vyšetření“. Podle četaře je jeho případ pouze jedním z mnoha případů „zneužití moci nadřízených k šikaně a poškozování podřízených“.

Skutečným důvodem tzv. repatriace (tj. odvelení z mise zpět na základnu do ČR) měla být podle vojáka jeho stížnost, že velitel posílá jednotku bez jakýchkoliv obranných prostředků na noční cvičení do lesní oblasti, kde se vyskytují medvědi. Chtěl alespoň pepřový sprej. Odmítl také nést kolektivní vinu dlouhodobého „trestu“ kvůli vojákům, kteří přinesli do tábora na misi alkohol.

Teď už nejde jen o můj případ, říkají mi další lidi, že mi fandí, že je potřeba, aby se ty věci v armádě změnily.

— Michal Kurowski, četař Armády ČR

Četař Michal Kurowski měl vyčerpat všechny možnosti, jak vyřešit problém uvnitř armády interními nápravnými mechanismy. Deníku Epoch Times poskytl k nahlédnutí dokumenty. Oslovil i ministryni obrany a nakonec mu podle jeho slov nezbylo, než se obrátit na soud a svůj příběh zveřejnit v médiích. O jeho případu jsme podrobně informovali zde.

Poté, co soudní senát Městského soudu v Praze rozhodl, že byla jeho repatriace z mise nezákonná, Generální štáb příkaz k jeho repatriaci zrušil a četař měl dojem, že se „blýská na lepší časy“. Teď už tak optimistický není. Velení praporu a dalších složek armády se ho podle jeho slov snaží „vytlačit“ na okraj a „poškodit“ ho.

S Kurowskim jsem se setkal minulý týden během jiného soudního procesu, v němž jiný, dnes již bývalý voják z povolání, žaluje velitele 74. mechanizovaného praporu v jiné kauze údajného „nezákonného postupování“ a „záměrného zneužívání postavení k poškozování podřízených“.

Během našeho rozhovoru četař krátce shrnul, co se kolem něho v armádě děje po medializovaní kauzy a soudním řízení, které dopadlo v jeho prospěch.

Kontrolní cvičení velitele 74. mechanizovaného praporu a ostré střelby, prosinec 2024. (Armáda ČR / © 2004–2025 Ministerstvo obrany)

Po zveřejnění – očima vojáka

„Čekáme, co bude dál. Soud prohlásil nezákonnost postupu velení, které se podvolilo a zrušilo mojí repatriaci,“ říká Kurowski. „Budu požadovat náhradu škody a potrestání viníků. Jenom za právní obhajobu jsem už musel utratit desítky tisíc.“

Četař ze 74. mechanizovaného praporu v Bučovicích považoval rozhodnutí o svojí repatriaci z mise na Slovensku zpět do ČR za „snahu nadřízených zbavit se ho jako nepohodlného vojáka, který upozorňoval na nedostatky a chyby činěné velením operace“, uvádí se v popisu žaloby v soudním rozhodnutí.

Četař vidí hlavní problém v tom, co nazval „šikanou“ ze strany velícího důstojníka, který jej měl ve spolupráci s lékařem nechat poslat z mise na Slovensku zpět do České republiky pod záminkou „podezření na poruchu duševní a poruchu chování“. Oba by podle něho měli nést jako důstojníci odpovědnost za manipulativní a nečestné chování.

Pozor Aktualita:  Těžký kov za humny. Kadmium začnou z obce na Šumpersku vyvážet už letos

Deník Epoch Times se na oba dotyčné důstojníky obrátil prostřednictvím tiskového oddělení 74. mechanizovaného praporu, které na žádost o komentář nereagovalo.

Specializace
Do armády vstoupil 1. ledna 2015. Prošel základní přípravou a poté se specializoval na minometné systémy a řízení palby. Jako starší střelec 74. mechanizovaného praporu v Bučovicích se účastnil také zahraniční operace. „Příprava devět měsíců, mise šest měsíců – konečná specializace byl takzvaný malý J-TAC, speciálně vycvičený voják se schopností komunikace a navádění palby spojeneckých letadel a vrtulníků,“ sdělil Kurowski, který slouží s hodností četaře, k afghánské misi.

Přeřazení

U jednotky ho po otevření kauzy na veřejnosti a u soudu přeřadili na jinou pozici. Dveře svojí skříňky našel rozlomené a vylomené panty, nic se neztratilo. Věc hlásil vojenské policii a velitel podal vysvětlení, že se o skříňku někdo „nechtěně opřel“ během oslavy pořádané na útvaru.

„Zavolal si mě nový zastupující velitel praporu s tím, že mě převeluje do posádkové podpory,“ říká speciálně vycvičený voják s vysvětlením, že taková pozice obsahuje činnosti jako „uklidíš, zameteš nebo od rána do odpoledne vykopávám ze zmrzlé země kůly.“

Jeho přeřazení mu prý nadřízený zdůvodnil jako prevenci jeho „rizikového chování“, k čemuž údajně došel na základě petice sepsané proti němu průzkumnou četou. Podle četaře je takový postup protizákonný a sám údajně zjistil, že část lidí, kteří jsou pod peticí podepsaní byli „nějakým způsobem k podpisu dotlačení“. „Aby neměli peklo, aby raději spolupracovali, aby se po nich někdo nevozil a aby měli klid,“ komentuje rozhovory s některými členy čety Kurowski.

Generál Rebilas z Velitelství vojenské akademie mluvil velmi dobře ohledně konce starého systému mazáctví a vození se po lidech, urážení a šikany.

— Michal Kurowski, četař Armády ČR

V petici, kterou jsme dostali k nahlédnutí, se například uvádí, že se členové čety obávají, že bude četař nahrávat jejich rozhovory. Kurowski sdělil Epoch Times, že od určité chvíle, kdy na misi zjistil, že „se z něho snaží velitel a lékař udělat blázna, aby se ho zbavili“, si začal některé rozhovory skrytě nahrávat, aby byl schopen jejich jednání později prokázat.

Dalším důvodem na straně velitele praporu k jeho přeřazení byla údajně skutečnost, že stížnosti, které podal na velitele, byly přezkoumány a shledány jako „nedůvodné“. Týkaly se oné repatriace z mise na Slovensku, která skončila u soudu ve prospěch Kurowského.

Údajnou „nedůvodnost“ jeho stížností komentoval veřejný ochránce práv. „Poté, co jsem se seznámil se všemi dostupnými podklady, jsem dospěl k závěru, že v postupu služebních orgánů při vyřizování stížnosti četaře Michala Kurowského došlo k pochybení, protože nebyl dostatečně informován o důvodech, pro které byly jeho stížnosti hodnoceny jako nedůvodné,“ píše ombudsman Stanislav Křeček.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR a ministryně obrany Jana Černochová. (Armáda ČR)

Vypracování služebního hodnocení

Pozor Aktualita:  Řidič na přejezdu narazil do jedoucího vlaku. Jak se bouralo v Olomouckém kraji minulý týden?

Další věc, která se po jeho vystoupení na veřejnosti stala, bylo vypracování „služebního hodnocení“ na jeho osobu, které začalo tím, že si ho pozval velitel průzkumné čety.

„Na služebním hodnocení by se měl podílet přímý nadřízený hodnoceného člověka, který s ním strávil nejdelší dobu. Ten tam nebyl,“ říká Kurowski. „Byli tam místo toho velitel průzkumné čety a jeho zástupce, kteří jsou podepsaní pod peticí proti mně.“

„Pro každé hodnocení, pozitivní nebo negativní, by měly existovat podklady odůvodňující ta hodnocení,“ říká četař. „Když jsem se zeptal na základě čeho, tak mi poručík řekl, že on to tak vidí, on to tak vnímá. Řekl mi, že jenom tím, že jsem přítomen, tak tím ruším… že jsem rušivý prvek.“

Kurowski dříve prohlásil, že kvůli špatnému chování velení odchází od armády množství vycvičených lidí. Nyní mu naopak poručík údajně sdělil, že jej oddělili od čety, aby „zamezili odchodovosti členů průzkumné jednotky“ a argumentoval peticí, kterou sám také podepsal.

Poté byl Kurowski údajně požádán, aby vypracované služební hodnocení podepsal. „Odmítli mi umožnit pod hodnocení napsat, že s ním nesouhlasím, tak jsem odmítl jej podepsat,“ říká Kurowski.

Jeho služební hodnocení pokračovalo pozváním na pohovor k vrchnímu praporčíkovi brigády, který mu údajně sdělil, že ho nechtějí ani u brigády. „Ve zkratce mi řekl, že se nemám divit, že další kola výběrového řízení se mnou do Vyškova byla zastavena, že když řeším nějaký soud nebo spor, že si to lidi nahoře řeknou a že to prostě potom tak chodí, ať se tomu nedivím, že to tak prostě je,“ říká Kurowski.

Medializace jako poslední možnost obrany?
dopise ministryni obrany v září 2024 Kurowski napsal, že není jeho záměrem jakkoliv narušit nábor nových lidí do armády, a medializaci svého případu považuje za „poslední možnost obrany“. Uvádí také, že podle něho je třeba „ukázat světu realitu“ české armády a „odkrýt absolutní nezájem armády (v jeho případu) cokoliv řešit“.

Potom údajně vzal praporčík jeho služební hodnocení a řekl mu, že „to nikdy neproběhlo, že se to nikdy nestalo, že ten hodnotící pohovor neproběhl a pro moje dobro, abych to udělal znovu v lepší atmosféře, že by se tam dalo něco změnit a podobně“. Podle Kurowského to byl signál, že v hodnocení došlo z jejich strany k nějakému zásadnímu pochybení, které nechtěli přiznat, a proto to chtěli celé udělat znovu „pro jeho dobro“, jak mu bylo řečeno.

„Trval jsem na tom, že to proběhlo, že jsem byl u toho,“ vysvětluje. „Nakonec mi tam umožnili napsat, že mi nebylo umožněno napsat, že s hodnocením nesouhlasím a že to podepisuji až dnes. A požádal jsem praporčíka, aby můj podpis ověřil a podepsal se na ten dokument pod to moje prohlášení.“

Není mým záměrem jakkoliv narušit nábor nových lidí do armády. Medializaci mého případu považuji za poslední možnost obrany.

— Michal Kurowski, četař Armády ČR

„Nakonec, byť nerad, mi tam vrchní praporčík brigády napsal, že jsem to tam doplnil v ten určitý den a podepsal se,“ říká Kurowski, který podal proti hodnocení odvolání a po revizi mu zvedli hodnocení o 14 bodů na 78% hodnocení jako „velmi dobrý“. Dokument jsme dostali k nahlédnutí.

Pozor Aktualita:  ‚Žil ve svém fantazijním virtuálním světě.‘ Mladistvý obviněný z dvojnásobné vraždy v Hradci se přiznal

Bezpečnostní prověrka

„Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) se mnou zahájil řízení o odebrání prověrek,“ říká Kurowski. NBÚ má na starost bezpečnostní způsobilost a ochranu utajovaných informací.

„Díky tomu jsem dostal možnost nahlédnou do celého spisu a dozvěděl jsem se, že v minulém roce bylo několik podobných snah ze strany velitele a teď mě vyšetřují na popud velitele praporu,“ vysvětluje četař.

Důvodem řízení má být jeho vystoupení v médiích a údajné prozrazení telefonních čísel jeho nadřízených novinářům.

Četař Kurowski se zamýšlí nad tím, kdo ve skutečnosti vytváří bezpečnostní hrozbu? Je to voják, který zveřejní svůj příběh v médiích a obrací se na soudy, nebo je to velení a armádní systém, který dotlačí vojáka do situace, kdy mu nezbývá, než se obrátit na soud a média, a jestli je odznakem správného vojáka, že si nechá vše líbit a bude mlčet, nebo snaha pomoci odstranit z armády negativní chování?

Kontrolní cvičení velitele 74. mechanizovaného praporu a ostré střelby, prosinec 2024. (Armáda ČR / © 2004–2025 Ministerstvo obrany)

Co na to říká velení armády

Oslovili jsme tiskové oddělení 74. mechanizovaného praporu s žádostí o komentář k jednotlivým prohlášením četaře Kurowského uvedeným v článku. Do doby vydání článku na žádost nereagovalo.

Ministerstvo obrany deníku Epoch Times již dříve sdělilo, že „záležitostí pana četaře Kurowského se zabývá hlavní inspektor ochrany lidských práv resortu Ministerstva obrany“.

Kauza se odehrává v době, kdy armáda potřebuje vyřešit personální problémy. Jak ministryně obrany, tak náčelník generálního štábu nedávno o problémech s náborem a udržením vycvičených vojáků v armádě mluvili veřejně. Nyní armáda směřuje velké finanční částky do náboru nových vojáků.

The post Jak na útvaru jednají s vojákem, který se vzepřel nezákonnému postupu v armádě a vyhrál soud? appeared first on Epoch Times ČR.

✅ Více: ZDROJ ZDE