Béla Károlyi se narodil v Rumunsku jako příslušník maďarské menšiny. Ve struktuře rumunského sportu začal pracovat v 50. letech a spolu se svou ženou Marthou začal rozvíjet mladé gymnasty. V 70. letech dostali od rumunské vlády na starost Národní gymnastickou školu . Na olympijských hrách v Montrealu 1976 představilo Rumunsko velmi mladý ženský tým.
Jeho lídrem se stala Nadia Comaneciová. Károlyi ji připravoval od jejích šesti let. A ve čtrnácti se mu odvděčila. Stala se největší hvězdou her. Domů si přivezla tři zlaté medaile, ale hlavně jako první v historii získala od rozhodčích desítku. Známku za naprostou dokonalost. Tento úspěch raketově zvýšil popularitu gymnastiky nejen v Rumunsku, ale také prestiž manželů Károlyiových.
Jenže. Na veřejnost prosáklo, že trenér své svěřenkyně terorizoval. K jeho smůle se na něj pověsila rumunská tajná policie. Netajil se totiž protistátními názory. Závěry z jeho sledování hovořily o tom, že dělá vyčerpávající tréninky, udržuje gymnastky na pokraji vyhladovění, nechává je závodit se zraněním a za chyby jim uděluje tělesné tresty. Nešetřil údery, po kterých děvčata krvácela z nosu.
Jeho obhajoba byla tehdy šokující. „Moje gymnastky jsou nejlépe trénované na světě a vyhrávají. To je to hlavní.“
A to k vysvětlení režimu stačilo. Úspěchy byly, tak proč nezavírat oči… Takže manželé získali státní vyznamenání, což ještě více posílilo jejich společenské postavení. Nicméně Károlyi i jeho choť byli pod neustálým policejním dohledem, což se jim zajídalo. A tak v roce 1981 emigrovali do Spojených států amerických.
Komunistický režim sice nenáviděli, ovšem diktátorské metody si přivezli za moře ze své domoviny. A v USA prahli, aby i ve sportovní gymnastice vládli světu. Bez ohledu na pověst nových trenérů z Východu.
Manželé ihned založili tréninkové středisko, ve kterém pokračovali v svých metodách. A znovu je nosila generalita na rukou. Na olympiádě v Los Angeles 1984 získala jejich svěřenkyně Mary Lou Rettonová individuální zlato a USA vyhrály jako tým.
To zcela upevnilo pozici Bély a Marthy Károlyiových. Mohli si s gymnastkami dělat, co se jim zamane. Jejich rukama musely projít všechny adeptky národního týmu. A USA není Rumunsko. Vyšlo najevo, že disciplína byla přehnána. Tréninky více než namáhavé. K tomu totální izolace a pouze zákony Károlyiových.
V jejich realizačním týmu působil také lékař a fyzioterapeut Larry Nassar. Vystupoval jako spojenec gymnastek proti drakonickým metodám trenérů. Jenže si kamarádství nějak popletl a hned 160 jich sexuálně zneužil. Károlyiovi sice nebyli přímo obviněni, ale všichni se shodli, že půda na „ranči“ nemohla být pro delikventa úrodnější.
„Patřím k těm, které přežili Nassarovo zneužívání,“ šokovala prohlášením hvězda současnosti Simone Bilesová.
K obětem se musejí připočítat další olympijské vítězky McKayla Maroneyová, Gabby Douglasová či Aly Raismanová.
Manželům Károlyiovým tato kauza zlomila vaz. Před soudem s Nassarem, v roce 2016, s nimi americká federace ukončila spolupráci. Do historie sportovní gymnastiky se Béla Károlyi zapíše jako skvělý trenér, který ovšem nepochopil podstatu vrcholového sportu.
Celý článek zde: ZDROJ ZDE ….✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy
….