Tvůrci dokumentárního filmu, který se zaměřuje na státem prováděné nucené odběry orgánů v Číně, doufají, že se jim podaří na tuto problematiku více upozornit.
Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.
Snímek Státní orgány, který sleduje cestu dvou rodin pátrajících po svých ztracených blízkých v Číně, je v současné době jedním z přibližně 170 adeptů na Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film. Je také kandidátem na nejlepší původní hudbu.
„V pravdě je síla,“ řekla deníku The Epoch Times producentka Cindy Song. Dodala, že i když se Komunistická strana Číny snaží využít státní moc k zakrytí probíhajícího násilí, film dává lidem šanci dozvědět se, co se děje.
V Číně ve velkém měřítku dochází k nuceným odběrům orgánů lidem bez jejich souhlasu za účelem prodeje, přičemž cílem jsou vězni svědomí, jako například zadržení praktikující Falun Gongu.
Tato duchovní disciplína, známá také jako Falun Dafa, sestává z meditačních cvičení a učení založeného na principech pravdivosti, soucitu a tolerance. Lidé, kteří se této praxi věnují, čelí od roku 1999 tvrdému pronásledování ze strany čínského režimu. Podle odhadů je dnes v Číně 70 až 100 milionů lidí praktikujících Falun Gong.
„Co se týče brutality a rozsahu, je tento problém za hranicí chápání,“ řekla. „Svět se o tom musí dozvědět.“
Kanadský film získal v roce 2023 cenu Leo Awards za nejlepší režii a nejlepší hudbu v kategorii celovečerních dokumentů, v roce 2024 cenu Accolade Global Film Competition, v roce 2024 cenu Art Film Spirit Awards za nejlepší celovečerní dokumentární film a v roce 2024 cenu Manhattan Film Festival za nejlepší dokument o lidských právech.
V posledních týdnech byl dokument promítán na Tchaj-wanu, v New Yorku, San Francisku a Japonsku a setkal se s pozitivními diváckými ohlasy. Jakmile se však film objevil v kinech, upoutal také pozornost čínských tajných agentů.
Zejména na Tchaj-wanu se novináři, zákonodárci a vedoucí kin setkali s přívalem výhrůžek, aby o filmu nepsali, nepropagovali ho a nepořádali jeho projekce. Když místní policie zahájila vyšetřování, začala dostávat podobné obtěžování prostřednictvím e-mailu. Výhrůžky zahrnovaly bombové útoky, střelbu a hackerské útoky na osobní údaje. Podle policie byly všechny falešné.
Kampaň agentů se obrátila proti nim, protože přiměla tchajwanské zákonodárce, aby uspořádali promítání v městských radách a veřejně se vyslovili na podporu filmu. Tchajwanský Výbor pro zahraniční věci a národní obranu označil obtěžování za součást dlouhodobé vlivové kampaně komunistického režimu a svolal k němu slyšení, na němž požádal o reakci úředníky odpovědné za kulturu, národní bezpečnost a záležitosti týkající se průlivu.
„Nemůžeme se nechat zastrašit těmito zákulisními hrozbami. Musíme se neustále ozývat,“ řekl Chen Xianwei, tchajpejský zákonodárce, v projevu na promítání, které 30. listopadu uspořádala jeho městská rada.
Hung Chien-yi, další člen tchajpejské městské rady, řekl, že si podle něj „každá demokratická země na světě zaslouží, aby se o tom dozvěděla“.
V současné době probíhá první kolo hlasování o Oscara, jehož užší seznam 15 filmů bude zveřejněn 17. prosince.
–ete–
The post Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně appeared first on Epoch Times ČR.
✅ Více: ZDROJ ZDE