K Vánocům kromě stromečku a společně stráveného času s rodinou patří i návštěvy kostelů, poslech Rybových vánočních mší a tradiční jesličky s výjevy Ježíškova narození. Olomoucký Report si proto pro své čtenáře připravil přehled, kam za betlémy na Olomoucku o Vánocích vyrazit.
A začneme přímo v Olomouci. Už od začátku adventu si lidé mohou odskočit z vánočních trhů v centru města do kapucínského kostela Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Kostel je otevřený každý den od rána až do večera,“ zve lidi k návštěvě kapucín bratr Radek. Na Dolním náměstí navíc nechybí ani velký dřevěný betlém.
Víte jaký je rozdíl mezi adventním a vánočním betlémem?
Zveřejnil(a) Kapucíni v ČR dne Neděle 1. prosince 2024
I s dalším tipem v putování za betlémy zůstaneme v Olomouci. Z Dolního náměstí se ale přesuneme na náměstí Republiky. Konkrétně do Vlastivědného muzea, které vystavilo netradiční keramický betlém z dílny Miloslavy Vašíčkové. „Za svůj život jsem vytvořila přes tisíc betlémů – některé jsou v muzeích, jiné u přátel, třeba v Kanadě nebo Norsku. Dělala jsem i kuriozity, například betlém v demižonu nebo pohyblivý betlém ve skříni. Každý kus je originál a nese kousek mého života,“ říká sama autorka Miloslava Vašíčková. Její betlém je součástí vánočně laděné expozice Od kolébky do hrobu, která je otevřena od 10:00 do 18:00 hodin, kromě pondělí a úterý.
Speciální betlémský program je připraven i ve Šternberku. Během letošního adventu a Vánoc město pro domácí i návštěvníky připravilo Betlémskou cestu Šternberkem. Na 36 zastávkách jsou vystavené jesličky z mnoha koutů republiky. Ty pocházejí z jedinečné sbírky Milana Hornišera a k vidění bude i unikátní betlém Zdeňka Horáka ze Šternberka. Podrobněji jsme o této akci psali zde.
A o Vánocích se meze nekladou ani lidové tvořivosti. Například v Horce nad Moravou si místní postavili vlastní velký betlém. Ve vesnici u Olomouce ovšem můžeme například narazit i na malý betlémek.
Ve většině kostelů na Olomoucku ovšem betlémy uvidíme až po čtvrté adventní neděli, kdy na věnci budou svítit všechny čtyři svíčky. To znamená konec adventu a čekání na narození Krista. Za zmínku určitě stojí betlém v kostele svatého Mořice, který je vyřezaný z olivového dřeva pocházejícího přímo z Izraele, kde se před více než dvěma tisíci lety celý vánoční příběh odehrál. Kromě toho v hlavním městském kostele vystavují i druhé, menší jesličky. Dva betlémy jsou již tradičně umístěny i v kostele Panny Marie Sněžné na náměstí Republiky.
V katedrálním kostele olomoucké arcidiecéze, tedy v dómu svatého Václava, najdeme betlém mechanický. Pohybují se v něm některé postavy, větrný mlýn i kachny. Právě u tohoto betlému každý rok slavnostním zpíváním koled začíná Tříkrálová sbírka. O té více zde.
ZDROJ ZDE ✅ REKLAMU ✅ můžete mít zde například formou zpětného odkazu více :Ceny reklamy